<< Lip 2017 >>
Prawa człowieka - sesja popularno-naukowa
poniedziałek, 27 grudnia 2010 21:39

PRAWA CZŁOWIEKA – CO O NICH WIEMY?

Koniec drugiej wojny światowej postawił przed ludzkością ważny problem do rozwiązania – co zrobić, aby już nigdy żaden człowiek nie wyrządził innym takiej krzywdy, jaka stała się udziałem setek milionów ludzi w czasie wydarzeń 1939 – 1945.

Problemem tym miała zająć się Organizacja Narodów Zjednoczonych, będąca spadkobierczynią Ligi Narodów (Liga miała strzec pokoju na świecie po Wielkiej Wojnie, czyli wydarzeniach lat 1914 – 1918). ONZ powstała 24 października 1945 roku w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. Jednym z jej ważniejszych dokonań było uchwalenie 10 grudnia 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. I to właśnie dzień 10 grudnia corocznie (od 1950) obchodzony jest jako Dzień Praw Człowieka.

ONZ nie jest jedyną organizacja zajmującą się ochroną praw człowieka. Ważna rolę, związaną z tym zagadnieniem (a także pomocą humanitarną), pełnią również m.in. Amnesty International, Międzynarodowa Helsińska Federacja na rzecz Praw Człowieka czy też Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Data sesji poświęconej prawom człowieka w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu nie była przypadkowa. 13 grudnia 1981 roku na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. Wydarzenia tamtych dni, również ich geneza, po dziś dzień budzą kontrowersje i dzielą Polaków, także w kwestii przestrzegania praw człowieka.

Istotą tego spotkania, przygotowanego przez nauczycieli historii oraz wiedzy o społeczeństwie I LO: p. Jadwigę Paszkowską i p. Wojciecha Wolaka, było zwrócenie uwagi uczniów naszej szkoły na genezę oraz permanentne łamanie praw człowieka na świecie. Służyć temu miały wystąpienia, których autorami byli uczniowie klasy III „a” oraz I „e”. Ich tematyka, bardzo różnorodna, dotyczyła m.in. początków praw człowieka, łamania tych praw na świecie, ich ochrony w ONZ czy też ogólnoświatowej współpracy na rzecz praw człowieka.

Poniżej pełna lista uczestników, a także tematy ich wystąpień.

Klasa III „a”:

• Izabela Ilów, Ochrona praw człowieka w ONZ,
  • Alicja Klimko, Trzy generacje praw człowieka,
  • Mirosław Popiel, Geneza praw człowieka,

Klasa I „e”:

• Patryk Sadowiński, Ogólnoświatowa współpraca na rzecz praw człowieka,
  • Jakub Staszczuk, Spis instrumentów prawnych dotyczących praw człowieka,
  • Jakub Sychla, Łamanie praw człowieka na świecie,
  • Ignacy Żółtaniecki, Międzynarodowe systemy ochrony praw człowieka.

Wystąpienia wszystkich prelegentów dodatkowo zawierały prezentację multimedialną, ilustrującą omawiane przez nich treści. Za obsługę techniczną imprezy odpowiedzialni byli uczniowie klasy II „c” Patryk Woźniak, Artur Ruszała i Dawid Suchecki.

mgr Wojciech Wolak