<< Lis 2017 >>
Ludobójstwo - sesja naukowa w I LO
wtorek, 01 lutego 2011 06:03

Ludobójstwo - sesja naukowa w I Liceum Ogólnokształcącym

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Sześćdziesiąt lat później Organizacja Narodów Zjednoczonych dzień 27 stycznia ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. I właśnie tego dnia odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu sesja naukowa poświęcona problematyce ludobójstwa.

Zagadnienia dotyczące ludobójstwa, poruszane na spotkaniu w Auli I LO, nie oscylowały tylko i wyłącznie wokół spraw związanych z funkcjonowaniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w latach 1940 – 1945, miejsca będącego symbolem Holocaustu. Treści, którymi operowali uczniowie, związane były (oczywiście poza latami 1939 – 1945) z wydarzeniami okresu międzywojennego oraz sytuacją na świecie po II wojnie światowej.

Wystąpienia rozpoczęły się od przybliżenia zgromadzonym definicji ludobójstwa w oparciu o prace polskiego prawnika Rafała Lemkina i zarysowania krótkiej historii tego zagadnienia. Następnie omówiona została kwestia lat okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem rzezi Ormian, Wielkiego Głodu na Ukrainie, GUŁagu, masakry nankińskiej oraz Holocaustu. Kolejną ważną sprawą był czas II wojny światowej – w tym miejscu problem ludobójstwa scharakteryzowany był na przykładzie nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau (wypowiedź zawierała film dokumentalny na temat tego niemieckiego obozu, w którego skład wchodził utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”), Katynia, zbrodni w Ponarach, rzezi wołyńskiej, masakry w Bleiburgu czy też akcji AB. Przy zagadnieniu drugiej wojny światowej omówiono również miejsca kaźni związane z regionem, w którym żyjemy i mieszkamy; były to Pępice, Łambinowice i Sławięcice (wschodnia dzielnica Kędzierzyna – Koźla). Przedostatnie wystąpienie dotyczyło historii ludobójstwa po roku 1945, głównie na kontynencie azjatyckim (ze szczególnym uwzględnieniem Chin i Korei Północnej). Ostatnia kwestia poruszona w trakcie sesji dotyczyła literatury opisującej ludobójstwo i zagadnień z nim związanych. I tak w wystąpieniu tym znalazły się omówienia dzieł, które stworzyli ludzie będący w większości świadkami opisywanych wydarzeń – m.in. Aleksander Sołżenicyn, Hanna Krall, Tadeusz Borowski, Zofia Nałkowska, Władysław Szpilman, Józef Czapski czy też Gustaw Herling – Grudziński.

Część wystąpień zawierała prezentacje multimedialne, które w doskonały sposób uzupełniany poruszane przez prelegentów treści.

W tym ważnym, z edukacyjnego i moralnego punktu widzenia, wydarzeniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły, przede wszystkim z klas mających w programie rozszerzoną historię. Jego istotą, podobnie, jak i całej historii, była pamięć i przesłanie – nigdy więcej takiego zła!

Dodatkowym atutem sesji była prezentacja książek traktujących o sprawach związanych z ludobójstwem, a znajdujących się w Bibliotece I LO oraz wystawa reprodukcji zdjęć ukazujących problematykę ludzkiej zagłady związanej z tak ważnymi dla historii państwa polskiego miejsc, jakimi były i nadal są Auschwitz – Birkenau oraz Katyń. Spotkanie zostało przygotowane i zorganizowane przez nauczycieli historyków I LO, a w szczególności przez p. Jadwigę Paszkowską i p. Wojciecha Wolaka.

Za obsługę techniczną imprezy odpowiedzialni byli uczniowie klasy II „c” Patryk Woźniak i Artur Ruszała oraz Arkadiusz Popiel z klasy II „b”.

mgr Wojciech Wolak