<< Maj 2017 >>
Kwiecień - miesiąc szczególny
niedziela, 17 kwietnia 2011 12:36

Kwiecień - miesiąc szczególny

Kwiecień w historii narodu polskiego jest miesiącem szczególnym. Z najważniejszych wydarzeń historii XX wieku wymienić należy choćby rozpoczęcie zbrodni katyńskiej (1940 rok), utworzenie getta w Częstochowie (1941 rok), informację radia berlińskiego, które podało komunikat o odnalezieniu w Lesie Katyńskim zwłok ok. 12 000 polskich oficerów (13 kwietnia 1943 roku), a także śmierć papieża – Polaka Jana Pawła II (2 kwietnia 2005 roku) oraz katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, w której poza Prezydentem RP zginęło 95 osób; podróżowali oni do miejsca kaźni polskich oficerów w Katyniu, aby tam oddać im hołd w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Śmiało można więc powiedzieć, iż kwiecień jest dla Polaków miesiącem szczególnym i nierozerwalnie złączonym z wydarzeniami wojennymi lat 1939 – 1945.

Powodem zorganizowania sesji naukowej były dwie daty. Pierwsza to 13 kwietnia – w Polsce jest to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (uchwalono go 14 XI 2007 roku); drugą zaś jest 15 kwietnia – na świecie obchodzony wtedy jest Międzynarodowy Dzień Kombatanta.

Tematyka wystąpień nie dotyczyła tylko tragicznych lat drugiej wojny światowej, ale także odwoływała się do współczesnej historii Polski. Prelegenci w swych wystąpieniach, zawierających prezentacje multimedialne, omawiali zagadnienia związane z historią zbrodni katyńskiej, miejscami katorgi wielu Polaków w czasie II wojny światowej, sytuacją ludzi biorących udział w wojnie, a także ich życiem po wojnie, charakteryzowali również miejsca pamięci na Opolszczyźnie poświęcone ofiarom wojny. Dodatkowo pomiędzy referatami uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze, których tematyka związana była z największym konfliktem zbrojnym w dziejach, na koniec zaś mogliśmy usłyszeć słowa utworu Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

W sesji, przygotowanej przez nauczycieli historii i języka polskiego (p. Zofię Wirgę – Kołecką, p. Jadwigę Paszkowską i p. Wojciecha Wolaka), wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich I LO. Za obsługę techniczną odpowiadali Artur Ruszała i Patryk Woźniak (kl. II „c”).

Autor: mgr Wojciech Wolak