<< Lip 2017 >>
Konkurs historyczny w I LO dla uczniów gimnajzum
sobota, 04 czerwca 2011 10:57

KONKURS HISTORYCZNY W I LO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Mottem tegorocznego, drugiego już, konkursu historycznego w I LO w Brzegu były słowa greckiego filozofa Anaksagorasa, mówiące iż „umysł wszystkim kieruje”.

Tematyka konkursu, który odbył się 2 czerwca (czwartek) 2011 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła historii starożytnej Grecji, czasów od kultury minojskiej do kultury hellenistycznej. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO mgr Wojciech Wolak.

Ktoś mógłby zadać pytanie dlaczego właśnie historia Hellady? Historia i kultura starożytnej Grecji są jednymi z filarów (antycznym) kultury Unii Europejskiej, a 1 lipca 2011 Rzeczpospolita Polska po raz pierwszy w historii obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej (od 1 VII 2011 do 31 XII 2011 roku), a więc będzie przewodniczyć Unii Europejskiej. Warto zatem posiadać wiedzę na temat przeszłości Europy, która przecież zawdzięcza swą nazwę mitologii greckiej.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią jednego z najstarszych państw świata, które śmiało można nazwać kolebką cywilizacji europejskiej. Ważnym było również, aby młodzież, która weźmie w konkursie udział, sama zdobywała historyczną wiedzę z różnych źródeł informacji, a także sama kształtowała i wyrabiała swoje poglądy na różne kwestie związane z historią Starego Kontynentu.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut, ale tym najlepszym zajęło to zdecydowanie mniej czasu. A oto indywidualne wyniki czwartkowych zmagań z historią starożytnej Grecji:

• I miejsce: Dawid Hanrahan z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu,
  • II miejsce: Wojciech Selak z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu,
  • III miejsce: Katarzyna Żółtaniecka z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej obronił Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu. Podobnie, jak w ubiegłym roku nagrody książkowe i dyplomy dla zwycięzców konkursu oraz puchar dla szkoły, która zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej, a także dyplomy dla uczniów, którzy nie stanęli na podium zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu oraz Samorząd Uczniowski I LO. Wszystkie wyróżnienia wręczała pani dyrektor I LO w Brzegu mgr Małgorzata Dyminczuk.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na trzecią już edycję konkursu w naszej placówce.

Autor: mgr Wojciech Wolak