<< Lip 2017 >>
Wycieczka do Bratysławy i Budapesztu
środa, 15 czerwca 2011 05:31

Wycieczka do Bratysławy i Budapesztu

Koniec maja i początek czerwca każdego roku szkolnego jest czasem, w którym uczniowie klas pierwszych i drugich wielu szkół ponadgimnazjalnych zazwyczaj wyjeżdżają na wycieczki klasowe. Dzień jest już dłuższy, pogoda dopisuje, śmiało więc można zwiedzać, odpoczywać i fotografować najpiękniejsze zakątki Polski i Europy.

Dla dwóch klas I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu – I „b” i II „c” oraz kilku uczniów z innych dzień 24 maja 2011 był dniem, w którym rozpoczynali czterodniową eskapadę do Bratysławy i Budapesztu, dwóch europejskich stolic, dwóch państw, z którymi Polskę łączy długa, wspólna i barwna historia. Historia była zresztą motywem przewodnim tej wycieczki, bowiem nie sposób jej oddzielić od miejsc, które odwiedzono. Poza tym należy pamiętać, iż „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”.

Funkcję opiekunów pełnili: mgr Wojciech Wolak (kierownik i organizator wycieczki), mgr Aleksandra Podlaha (także organizator), mgr Barbara Ojdana, mgr Aneta Łojowska i mgr Anna Łazor.

Miejscem spotkania był Plac Zamkowy w Brzegu, zaś godzinę zbiórki wyznaczono na 4.40 (rano rzecz jasna!), tak aby po wejściu do autokaru i sprawdzeniu obecności móc ruszyć w drogę o godzinie 5.00. Po wykonaniu tych czynności, punktualnie o 5.00 autokar odjechał do Bratysławy. Do przejechania było około 500 km, a do stolicy Słowacji uczestnicy wycieczki dotarli wczesnym popołudniem i od razu rozpoczęli zwiedzanie (ze Starówką na czele), po którym udali się do Budapesztu. Węgierska stolica przywitała podróżnych ciepłem i spokojem, które towarzyszyły im przez całą wycieczkę.

Kolejne trzy dni wypełnione były zwiedzaniem i podziwianiem tego, co węgierska stolica miało do zaoferowania zafascynowanym jej pięknem. Wszystkich atrakcji nie sposób wymienić, ale do najważniejszych należały m.in.: Wzgórze Gellerta, Ulica Vaci z Halą Targową, Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe, Muzeum Marcepanu, Kościół Macieja, Baszta Rybacka, Bazylika św. Stefana, węgierski parlament, rejs statkiem po Dunaju, Szentendre, Esztergom (węgierska Częstochowa) i oczywiście budapeszteńskie ZOO, które zrobiło prawdziwą furorę, zwłaszcza wśród uczniów profilu biologiczno – chemicznego. Powrót zaplanowany na godzinę 23.00 w dniu 27 maja 2011 przebiegł bez żadnych problemów i w tym samym miejscu, w którym wyjazd miał swój początek, miał także i koniec. Na uczniów na placu Zamkowym czekali już rodzice ciekawi wrażeń swoich pociech, dla których wycieczka ta była nie tylko okazją do zobaczenia „kawałka świata”, ale również możliwością integracji między klasami uczestniczącymi w wyjeździe.

mgr Wojciech Wolak