<< Wrz 2017 >>
Konkurs wojewódzki - Polscy żołnierze w misjach pokojowych
czwartek, 16 czerwca 2011 20:09

WOJEWÓDZKI KONKURS pt. "Udział polskich żołnierzy w misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych"

Dnia 24 maja 2011 roku, w Klubie Garnizonowym w Opolu, uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych Opolszczyzny rywalizowali w etapie wojewódzkim w/w konkursu. Szkoła mogła wystawić jeden zespół w 3 – osobowym składzie. Zawodnicy indywidualnie odpowiadali na pytania testowe. W ten sposób zdobyte punkty podlegały klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej.

Zakres tematyczny obejmował strukturę i funkcjonowanie ONZ oraz wypełnianie misji pokojowych przez polskich żołnierzy, policjantów i personel cywilny w latach 1953 – 2010. Polskie kontyngenty wojskowe :

• UNEF II ( Egipt )
  • UNDOF ( Syria )
  • UNFIL ( Liban )
  • EUFOR ( Bosnia i Hercegowina )
  • UNTAG ( Namibia )
  • UNOPROFOR ( była Jugosławia )
  • KFOR ( Kosowo )
  • MINURCAT (Czad)

Misje obserwacyjne w następujących krajach: Korea, Indochiny, Nigeria, Namibia, Angola, Etiopia i Erytrea, Kuwejt, Gruzja, Sahara Zachodnia.

Nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie pierwszy raz, reprezentowali I LO następujący uczniowie:

1. Karolina Hanyż, klasa I e – zdobyła 28 pkt
    2. Jakub Sychla, klasa I e – zdobył 32 pkt
    3. Jakub Matyszczak, klasa I d – zdobył 33 pkt

Łącznie reprezentacja I LO zdobyła 93 punkty co dało nam VIII miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy miejsca na podium w przyszłorocznych zmaganiach.

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu równolegle z w/w konkursem zorganizowało także konkurs plastyczny pt. "Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych". Prace plastyczne przygotowali następujący uczniowie I LO:

• Natalia Sługocka – klasa I a - (praca przestrzenna) nagroda specjalna
  • Aleksandra Piotrowicz – klasa I d – ( rysunek ) V miejsce