Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
<< Paź 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Reklama
Szkolne Koło Caritas - sprawozdanie za rok szkolny 2010/2011
Wpisany przez Administrator   
sobota, 02 lipca 2011 12:02Szkolne Koło Caritas I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesław Chrobrego ul. Armii Krajowej 7 w BrzeguSprawozdanie z działalności    Pomysł szkolnego wolontariatu przy „Caritas”, Diecezji Wrocławskiej powstał z inicjatywy młodzieży, siostry mgr Barbary Zegar i mgr Iwony Pasierskiej podczas dyskusji i deklarowanej pomocy zarówno dla wsparcia materialnego, jak i odbudowy wartości.

    Szkolne Koło Caritas zostało powołane przez Panią Dyrektor Małgorzatę Dyminczuk w grudniu 2010 roku. Liczy 35 wolontariuszy i 20 sympatyków w dwóch sekcjach charytatywnej i artystycznej.    Inauguracja działalności Szkolnego Koła w Diecezji Wrocławskiej została potwierdzona dekretem z dnia 10 lutego 2011 roku ogłoszonym przez Dyrektora „Caritas” Ks. Mieczysława Kinaszczuka w obecności Ks. Proboszcza Bolesława Robaczka, Dyrekcji i społeczności uczniowskiej. Z tej też okazji młodzież przygotowała koncert charytatywny i pantomimę walentynkową – „Cóż znaczę bez Miłości…”    Twórcami logotypu naszego Szkolnego Koła są Marcin Tymków z kl. III D, Katarzyna Skotnicka z kl. II B przy współpracy z opiekunami.Głównym założeniem Szkolnego Koła Caritas wynikającym ze Statutu jest:

  • włączanie się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno - opiekuńczo-wychowawczą prowadzoną przez Szkołę i Caritas Diecezji;
  • autentyczne zaangażowanie w pracę na rzecz osób potrzebujących.

    Stąd obszarem działania Szkolnego Koła Caritas są:

  • Szkoła - a w niej kolega, koleżanka, którzy potrzebują bezpośredniej pomocy;
  • Środowisko lokalne - w nim każdy potrzebujący człowiek czekający na pomoc, spotkanie, rozmowę, uśmiech lub konkretną pracę jak zrobienie zakupów czy posprzątanie mieszkania;
  • Parafia - a w niej ścisła współpraca z Parafialnym Kołem Caritas, czynny udział w życiu Kościoła, Parafii;

    W wyniku głosowania dnia wyłoniono zarząd Szkolnego Koła „Caritas” przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu. W wyniku głosowania z dnia 20 stycznia w skład władz szkolnego koła wchodzą:

    przewodniczący – Arkadiusz Popiel
    zastępca – Monika Stopka
    skarbnik – Alicja Grudzińska
    sekretarz – Roksana Aleksandrowicz

        W ramach realizacji programu Szkolnego Koła Caritas podejmowane są następujące działania:

  • systematyczne włączanie się w ogólnopolskie akcje organizowane przez CARITAS tj.:

    "Dzień Papieski" - idąc za przesłaniem Papieża do młodych „ Nie lękajcie się być świętymi” wolontariusze przygotowali pantomimę ukazującą zmagania ludzi młodych w codzienności połączoną z kerygmatem wiary w Piśmie Świętym, dla społeczności Brzegu „…to właśnie jest odwaga!”
    "Świąteczna Zbiórka Żywności" – zebrane produkty przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Świętami Wielkanocnymi przekazywane zostały do 26 rodzin wielodzietnych naszego miasta z uwzględnieniem rodzin uczniów naszej szkoły, którzy wywodzą się z rodzin o niskim statusie ekonomicznym.    Kataklizm w Japonii – na wieść o tragicznym wydarzeniu młodzież naszego liceum przeprowadziła w klasach zbiórkę pieniędzy zasilając konto na rzecz ofiar trzęsienia ziemi – kwotą 72,96 złotych jako budowanie wspólnoty otwartej na dobro i pomoc.

  • Informacyjno – formacyjne spotkania członków Koła

    – praca w sekcjach charytatywnej i artystycznej,
    – poszerzanie wiedzy religijnej członków Koła z uwzględnieniem poznania działalności Świętych i Błogosławionych podejmujących w swoim życiu dzieła miłosierdzia.

  • Działania na rzecz dzieci, młodzieży, osób starszych i niepełnosprawnych:

    – całoroczna zbiórka nakrętek z butelek po napojach, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne,
    – pomoc w nauce kolegom słabszym oraz dzieciom będącym w trudnej sytuacji rodzinnej z terenu miasta, by dostarczyć im radości, pozytywnych emocji,
    – dla zdobycia i wzbogacania doświadczenia życiowego 5 licealistek nawiązało współpracę z Państwowym Przedszkolem nr 6 w Brzegu by doskonalić umiejętności pedagogicznej pracy z dziećmi oraz współdziałania z różnymi instytucjami przygotowując się do studiów wyższych,
    – w ramach programu profilaktycznego przedstawienie pantomimy „…to właśnie jest odwaga” dla uczniów i rodziców Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu,
    – "Pamiętajmy o samotnych" – z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych. Wolontariusze odwiedzili 25 osób starszych, samotnych w ich domach, składając życzenia i przekazując upominki otrzymane z „Caritas” przy parafii św. Krzyża,
    – okres Wielkiego Postu mobilizuje człowieka do refleksji nad własnym życiem. Młodzież naszego Koła połączyła wir codzienności z Ewangelią i przygotowała pantomimę „Kocham Cię Człowieku” prezentując ją w czasie nabożeństwa Gorzkich Żali w parafii pod wezwaniem św. Krzyża i św. Mikołaja dla społeczności miasta a także w czasie apelu wielkanocnego dla swoich kolegów. Stosując różne techniki obudzili sumienia, uczucia i emocje wielu osób.    – W szkole została przeprowadzona zbiórka odzieży. Zebrana w ten sposób odzież została przekazana na rzecz brzeskiego oddziału Caritas.        W ramach relacji koleżeńskich dostrzegając doświadczenia życiowe kolegów zorganizowano szereg działań mających na celu prezentacje zdolności młodzieży, jej kreatywność wspólną pracę zespołową a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczono na leczenie dwóch uczennic naszej szkoły i ucznia Szkoły Podstawowej nr 5. Fundusze pochodziły z różnych źródeł wymienionych poniżej:

  • przygotowanie i sprzedaż kartek świątecznych, których projekty przygotowali uczniowie działający w Kole - 265zł
  • kiermasz ciast - 17zł
  • koncert charytatywny w szkole - 656zł

  • koncert charytatywny w Herbaciarni "Miłość niejedno ma imię" - 148zł
  • darowizna samorządu szkolnego - 100zł
  • wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi na Wielkanoc - sprzedaż wśród rodziców i uczniów

    Inne formy aktywności:

  • udział członków Koła w II Zjeździe Szkolnych Kół „Caritas” we Wrocławiu (link do artykułu - KLIKNIJ)  • podjęcie umiejętnego gospodarowania wolnym czasem przyczynia się do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności – 2 licealistki naszej Szkoły będzie mogło wypoczywać na letniej koloni w Łebie zorganizowanej przez Caritas Diecezji Wrocławskiej.

        Podejmowane inicjatywy w Kole wpływają doskonale na uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka, na krzywdę i cierpienia innych, a także są formą wsparcia rzeczowego dla najbardziej potrzebujących. Wolontariusze swoim zaangażowaniem wzbogacają i wpływają na budowanie dobrego wizerunku Szkoły w społeczności lokalnej.

  •