<< Cze 2017 >>
„Śmiałym los sprzyja”- wieści ze „starego” ogólniaka
sobota, 20 sierpnia 2011 21:33

„Śmiałym los sprzyja”- wieści ze „starego” ogólniaka

Miesiące lata to nie tylko czas wypoczynku dla młodzieży, ale również trudnych decyzji dotyczących wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i studiów po wymagających rzetelnej wiedzy i umiejętności egzaminach maturalnych. W I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Brzegu, szkole o ponad 60-letniej tradycji, maj był miesiącem szczególnym dla uczniów klas III, przystępujących do najważniejszego egzaminu w ich życiu – matury. Wyniki egzaminu dojrzałości są równoznaczne z egzaminem wstępnym na studia, decydują o wyborze uczelni i kierunku studiów.

W roku szkolnym 2010/2011 do matury przystąpiło 178 uczniów, pomyślny wynik uzyskało 174, co wskazuje na 97,7% zdawalności (w powiecie brzeskim - 82,2%, w województwie - 86%). I Liceum Ogólnokształcące uzyskało najlepszy wynik spośród liceów ogólnokształcących w Brzegu i powiecie brzeskim. Podobnie było w latach poprzednich, gdy zaczął funkcjonować nowy system egzaminu dojrzałości: w roku szkolnym 2004/2005 do matury przystąpiło 225 uczniów, zdało 220, zdawalność wyniosła 97,3% (powiat - 94,5%, województwo - 92,4%); w roku szkolnym 2005/2006 do egzaminu przystąpiło 198 uczniów, zdało 196, zdawalność wyniosła 99% (powiat - 96,5%, województwo - 96,4%); w roku szkolnym 2007/2008 do egzaminu przystąpiło 200 uczniów, zdało 194, zdawalność wyniosła 97% (powiat - 89,9%, województwo - 89,6%); w roku szkolnym 2008/2009 do egzaminu przystąpiło 191 uczniów, zdało 191, zdawalność wyniosła 100% (powiat - 96,5%, województwo - 95,7%); w roku szkolnym 2009/2010 do egzaminu przystąpiło 173 uczniów, zdało 173, zdawalność wyniosła 100% (powiat - 92,7%, województwo - 91,5%).

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oprócz przedmiotów obowiązujących na poziomie podstawowym zdawali również dodatkowo przedmioty na poziomie rozszerzonym: język polski, język angielski, język niemiecki, język rosyjski, matematykę, biologię, chemię, fizykę, geografię, historię, wiedzę o społeczeństwie. Tak wysokie wyniki na egzaminie maturalnym otwierają przed abiturientami drzwi do wielu prestiżowych uczelni w kraju i za granicą. Absolwenci I LO studiują na uczelniach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Katowicach... Jako jedyna szkoła spośród liceów ogólnokształcących w Brzegu i powiecie brzeskim I LO zostało umieszczone w rankingu „Perspektyw”, w którym uwzględnione są najlepsze szkoły średnie w Polsce (kryterium oceny jest zdawalność uczniów na egzaminie maturalnym, udział w olimpiadach i współpraca z uczelniami).

Młodzież I LO sukcesywnie bierze udział w olimpiadach przedmiotowych, różnego rodzaju konkursach, turniejach sportowych na szczeblu wojewódzkim i centralnym. W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie uczestniczyli w projekcie unijnym – „Sapere aude”. Nagrodą za I miejsce w konkursie europejskim był wyjazd młodzieży do Parlamentu w Brukseli.

W ramach wymiany młodzieży polsko-niemieckiej uczniowie wyjeżdżają do Eckenförde, współpracują z młodzieżą francuską. Dla uczniów I LO organizowane są obozy sportowe: narciarski i spływ kajakowy finansowane ze środków zewnętrznych (Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Brzeg). Młodzież swoje zainteresowania może rozwijać, uczestnicząc m. in. w pracach koła teatralno-dziennikarskiego, historycznego, należąc do chóru szkolnego, pracując jako wolontariusze (np. w przedszkolu). Organizowane są również dodatkowe zajęcia wyrównawcze, uzupełniające wiedzę i przygotowujące do matury ze wszystkich przedmiotów.

Szkoła dysponuje wieloma dobrze wyposażonymi gabinetami przedmiotowymi, pracowniami komputerowymi, biblioteką z czytelnią i ICIM, salą gimnastyczną, siłownią, salą aerobiku, szatnią, gabinetem pielęgniarskim, punktem ksero i sklepikiem. Placówka liceum została objęta programem komputeryzacji w ramach projektu „E-szkoła”.

W roku szkolnym 2011/2012 utworzone zostały klasy o następujących nachyleniach kierunkowych:

• matematyczno-fizycznym (matematyka, fizyka),
  • matematyczno-językowym (matematyka/informatyka, język angielski),
  • społeczno-prawnym (wos/historia, geografia),
  • biologiczno-chemicznym (biologia, chemia),
  • humanistycznym z elementami psychologii i pedagogiki (język polski, historia).

W przyszłości w zależności od zainteresowań uczniów gimnazjów będą tworzone nowe nachylenia. Przez miesiące lipiec i sierpień trwa w dalszym ciągu dodatkowa rekrutacja uczniów do klas pierwszych. Zapraszamy. Warto pamiętać o bardzo wysokich wynikach osiąganych przez młodzież I LO na egzaminie maturalnym, który decyduje o tym czy spełnią się marzenia o wyborze zawodowej drogi życiowej.

Autor: mgr Z.Wirga-Kołecka