<< Cze 2017 >>
Tydzień Obchodów Roku Marii Skłodowskiej–Curie
niedziela, 16 października 2011 09:59

Tydzień Obchodów Roku Marii Skłodowskiej–Curie

UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2010 roku w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny, w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło Jej nawet zesłanie. Podczas I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.

Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.

Maria Skłodowska-Curie jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych. Po Jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać.

Pragnąc uczcić Wielką Polkę ogłaszamy w naszej szkole tydzień od 31.10. do 5.11.2011r. Tygodniem Obchodów Roku Marii Skłodowskiej – Curie.

Organizacją Tygodnia zajmie się klasa I b, przy wsparciu klasy III b. Na zakończenie obchodów zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej – Curie, w którym wezmą udział drużyny z klas I i II. Wiedzę potrzebną do konkursu uczniowie będą mogli znaleźć na stronie http://sklodowska.comlu.com/wordpress/, gazetce szkolnej i ulotkach. Opiekunkami przedsięwzięcia są nauczycielki fizyki: Aneta Łojowska i chemii: Grażyna Lechki.