<< Wrz 2017 >>
II WŚ - naukowa sesja w I LO w Brzegu
poniedziałek, 17 października 2011 18:39

II WOJNA ŚWIATOWA – NAUKOWA SESJA W I LO W BRZEGU

Druga wojna światowa dla wielu ludzi, którzy brali w niej udział i przeżyli gehennę tamtych lat, jest czasem, o którym nigdy nie zapomną. Do dziś dokładne ustalenie liczby ofiar stanowi problem dla historyków. Ostrożnie szacuje się ją na 50 milionów istnień ludzkich.

Data sesji poświęconej wydarzeniom lat 1939 – 1945, 5 października 2011 roku, nie była datą przypadkową. 72 lata temu zakończyła się ostatnia bitwa kampanii wrześniowej – bitwa pod Kockiem.

Warto wspomnieć, iż podobna sesja odbyła się w I LO w Brzegu w roku ubiegłym i cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności „starego”.

Spotkanie w I Liceum Ogólnokształcącym zostało przygotowane przez jego uczniów głównie z myślą o podopiecznych naszej placówki z klas z rozszerzoną historią (ale nie tylko); jego inicjatorami byli nauczyciele historii w naszej szkole: p. Jadwiga Paszkowska i p. Wojciech Wolak.

Celem spotkania było nie tyle analizowanie wydarzeń okresu drugiej wojny światowej, ile zachowanie pamięci (tak bardzo ważnej w edukacji najmłodszych obywateli naszego kraju) o nich poprzez ukazanie przyczyn największego konfliktu w dziejach ludzkości, charakterystykę polskiego września 1939 oraz przedstawienie historii naszego miasta w latach drugiej wojny światowej i miejsc martyrologii związanych z okolicami Brzegu. Odczyty zostały przygotowane przez uczennice naszej szkoły, a były to: Aleksandra Bajraszewska i Diana Mazepa z klasy III „e” oraz Karolina Hanyż i Kamila Sobczak z klasy II „e”. Wystąpienia dziewcząt z klasy maturalnej dodatkowo zawierały prezentacje multimedialne, ilustrujące omawiane przez nie treści.

Za obsługę techniczną imprezy odpowiedzialni byli uczniowie klasy II „e” Paweł Krzykowski i Jakub Sychla, zaś całe spotkanie prowadziła uczennica klasy III „e” Aleksandra Bajraszewska.

Autor: mgr Wojciech Wolak