Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
Lingwistyka w I LO
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 24 października 2011 19:12Lingwistyka w I LO

   Lubię to! Tak określa lingwistykę coraz szersza grupa naszych licealistów. W tym roku szkolnym 26 września odbyły się dwa warsztaty lingwistyczne przygotowujące do jednej z 13-u międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół średnich.

   Lingwistyka, nauka humanistyczna, która jest jezykoznawstem (nauką o języku) przybierając formę zagadek logicznych jest atrakcyjną formą rozwoju takich umiejętności jak: analiza, logiczne myślenie czy wnioskowanie. Można ją z tego względu łączyć z matematyką. To, co ją wyróżnia i należy do jej istotnych zadań, to zachęcanie do interesowania się językoznawstwem, antropologią kulturową, szerzenia wiedzy z zakresu języków zagrożonych i ginących kultur. Uczniowie uczestnicząc w warsztacie badają strukturę języka, systematyzują ogólne warunki i reguły tworzenia podanych zdań, przekładają prajęzyki na język polski i odwrotnie, posiadając niezbędną wiedzę, która zawarta jest w zadaniu. Trzeba do niej dotrzeć analizując dane, syntezując zdobyte informacje oraz poprzez rozwijanie umiejętności dedukcyjnych.

   Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej jest otwarta dla uczniów wszystkich typów i poziomów szkół i wszyscy uczestniczą w nich na tych samych zasadach (nie jest prowadzona odrębna kwalifikacja wg kategorii wiekowych). Wiedzę na jej temat przybliżyła nam Przewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady w Warszawie mgr Kamila Gądek oraz mgr Joanna Filipczak. Zawody krajowe są trójstopniowe, a każdy etap polega na samodzielnym rozwiązaniu zadań lingwistycznych. Ogólnopolski finał konkursu odbywa się we Wrocławiu, jego organizatorem jest Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwycięzcy finału po udziale w specjalnych przygotowaniach merytorycznych pod kierunkiem organizatorów mają możliwość reprezentowania Polski na Olimpiadzie Międzynarodowej, w której współzawodniczą z uczniami z Korei, Brazylii, Stanów Zjednoczonych Rosji i innych krajów z całego świata.

   Uczniowie I LO w tym roku przygotowują się po raz trzeci do udziału w olimpiadzie. W poprzednich latach zdobywali miejsca na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Uczestnik tegorocznych warsztatów Mariusz Sekulski, uczeń kl. 3b (klasy biologiczno – chemicznej) opisał je tak:

   „Ogół zadań nie jest jakoś szczególnie skomplikowany pod względem lingwistycznym; wymagają one głównie logicznego myślenia i zdolności analitycznych. Cały warsztat, był dla mnie niezłą rozrywką, dawał możliwość kreowania własnego sposobu analizy i rozwiązywania zadań, co rzadko obecne jest w szkołach”

   Wszystko to, za sprawą pewnych zadań lingwistycznych, którego przykład chcę przedstawić czytającym na koniec zachęcając do próby jego rozwiązania.

Autor: mgr Renata Kostecka (szkolny opiekun olimpiady)

Zapisz w hare słowa o podanej wymowie.dεnε .......................................................................

ezē .........................................................................

dek’εze ..................................................................

dečĩ ........................................................................

k’awe .....................................................................

čō ...........................................................................

eče .........................................................................

gone .......................................................................

gu ...........................................................................Poprawne odpowiedzi u opiekuna olimpiady