<< Gru 2017 >>
Młodzi socjologowie rozwiązują lokalne problemy społeczne
sobota, 10 grudnia 2011 16:51

Młodzi socjologowie rozwiązują lokalne problemy społeczne

W dniu 29.11.2011r w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Chrobrego w Brzegu odbyły się warsztaty rozwojowe prowadzone przez studentów socjologii Uniwersytetu Opolskiego. W zajęciach brali udział uczniowie klas pierwszych oraz drugich, miały one na celu integrację grupową oraz wspólne działanie w sprawach polepszania kontaktów międzyludzkich i działania na rzecz środowiska poprzez obserwacje społeczeństwa i wyciąganie z niego wniosków.

Zajęcia podzielone były na wykład, prezentacje multimedialną oraz ćwiczenia. We wszystkim uczestniczyli obserwatorzy, również z Uniwersytetu Opolskiego.

Wykład poruszał kwestie dotyczące socjologii jako nauki i wykorzystywania jej do konkretnych działań „w terenie”. Uczniowie mieli okazję na szczegółowe poznanie socjologii, studiowania tego kierunku oraz praktycznych zastosowania tej wiedzy w badaniu środowiska, np. poprzez tworzenie ankiet. Licealiści przekonali się, że socjologia to nie tylko sucha teoria, ale również przydatne ciekawostki, które dotyczą bezpośrednio ludzkości.

Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja, która pozwoliła obrazowo przekonać się o przydatności tejże nauki w życiu oraz genezie jej powstania.

Podsumowującym etapem zajęć były ćwiczenia. Były to zabawne i pouczające interpretacje zachowań poszczególnych grup społecznych. Uczestnicy wcielali się w wyznaczone role i odgrywali scenki, doświadczyli na własnej skórze jak bolesne może być postrzeganie ludzi poprzez narzucone stereotypy, jak ważna jest tolerancja oraz obiektywna obserwacja środowiska „trzeźwym okiem”. Ćwiczenia te okazały się zaskakująco kształcące i z pewnością zapadną w pamięć na długi czas.

Dzięki studentom Uniwersytetu Opolskiego uczniowie ILO przekonali się, że nie taka socjologia straszna jakby mogło się wydawać, zostali również zaproszeni na kolejne spotkanie do Opola. Z niecierpliwością czekamy na kolejne interesujące doświadczenia i dobrą zabawę.

Adriana Jarosz kl. II „a”

Poniżej znajdują się zdjęcia z pierwszego warsztatu, jaki odbył się w I LO. Autorem zdjęć jest Mateusz Kluba. Klikając na baner w nagłówku wiadomości można przenieść się na stronę projektu prowadzonego przez studentów Uniwersytetu Opolskiego.