<< Lip 2017 >>
Wizyta w NKJO we Wrocławiu - wykłady otwarte
sobota, 07 stycznia 2012 15:00

Wykłady otwarte w NKJO we Wrocławiu

4 stycznia 2012 roku młodzież klas drugich, z nachyleń matematyczno-fizycznego oraz społeczno-prawnego, brała udział w wykładach otwartych zorganizowanych przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu.

Wykłady składały się z dwóch części. Pierwsza traktowała o specyficznych odmianach języka angielskiego, tematem drugiego była szkocka kultura skupiona wokół prawd i mitów o szkockich kiltach. Wykłady przeprowadzone były w pełni po angielsku przez wykładowców ww. uczelni. Sposób mówienia wykładowców, płynny i przejrzysty, pozwalał na pełne zrozumienie przekazywanych treści.

Tematem przewodnim drugiego wykładu były szkockie kilty, czyli tradycyjne spódnice noszone przez Szkotów. Na początku przybliżono nam ich dzieje na przestrzeni wieków, zestawiając wszystko z historią Szkocji i Anglii od Średniowiecza, poprzez Oświecenie, aż po czasy nowożytne. Poznaliśmy różne nazwy, jakie stosowano w odniesieniu do tej niezwykłej dla nas garderoby. Dowiedzieliśmy się też, co skorygowało naszą dotychczasową wiedzę, jaka była prawdziwa geneza i losy słynnych tartanów klanowych - różnych wzorów w kratę stosowanych rzekomo przez dany klan szkocki.

Wykładowca, mgr Olga Knopińska, udowadniała nam jak wiele informacji dotyczących tradycji używania i noszenia szkockich spódniczek stworzonych zostało przez właścicieli manufaktur z osiemnastego i dziewiętnastego wieku po to tylko, aby zwiększyć ich sprzedaż wśród ludności szkockiej. Główną konkluzją wykładu było stwierdzenie, iż aby poznać prawdę historyczną trzeba przebrnąć przez wiele stworzonych przez ludzi, mniej lub bardziej nam współczesnych mitów. Wykład przeprowadzony przy użyciu nowoczesnych technologii, w nowo otwartej auli Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu, spotkał się z ciepłym przyjęciem słuchaczy a prelegenta nagrodzono brawami.

Odsłuchując poniższe nagrania macie okazję do zapoznania się choć z częścią wykładów, w których braliśmy udział.

Liczymy na kolejne inicjatywy tego typu.

Autor: Wojciech Nizio, klasa 2e