<< Paź 2017 >>
Bezpieczeństwo w górach
wtorek, 17 stycznia 2012 08:10

Bezpieczeństwo w górach

Dnia 11 stycznia 2012 klasy trzecie naszej szkoły brały udział w wykładach poświęconych bezpieczeństwu wypraw w góry, który przeprowadziła Pani Aneta Wojciechowska, związana od wielu lat z górami. Dodatkowo mogliśmy obejrzeć ciekawie skomponowaną prezentację ukazującą piękno gór.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, górskie wędrówki to nie tylko sport, to sposób życia przynoszący inspirację na kolejne dni. Zdobyciu szczytu towarzyszy wiele emocji od frustracji aż po radość. To, co tam przeżyjemy jest nasze: wszystkie zdarzenia, widoki, emocje, które temu towarzyszą, obcowanie z pięknem natury, wszystkim tym, co przyroda kryje w sobie – zostaje tylko nasze! Tego nie da opisać się słowami, trzeba to przeżyć, aby zrozumieć, co taka wspinaczka może dać człowiekowi, co w niej takiego nadzwyczajnego.

Aby zdobyć szczyt trzeba zacząć od początku. Wiedzieć, jakie kolejno wykonać czynności, aby wyprawa była profesjonalnie zaplanowana. Wiedzieć, w jaki zaopatrzyć się sprzęt, a także jak prawidłowo spakować plecak. To wszystko wydaje się być nic nie znaczącymi niuansami, a jednak od tego zależy powodzenie i komfort górskiej przygody. Ważny jest odpowiedni dobór trasy, zaopatrzenie się w mapy, zaznajomienie ze szlakami, ustalenie czasu trwania wyprawy, zdobycie informacji, jakie panują warunki atmosferyczne. Wielu z nas pomyśli „ale filozofia, wrzucam do plecaka kilka ciuchów, wodę, kanapkę i koniec”. Jak się okazuję nie jest to takie proste i można to nazwać filozofią właśnie. Sztuka pakowania polega na umieszczeniu w plecaku wszystkich zaplanowanych rzeczy w taki sposób, aby cały ciężar był równomiernie rozłożony.

Obowiązkowo w plecaku musi się znaleźć:

• przewodnik lub mapa
  • telefon komórkowy (naładowany maksymalnie) z zapisanym numerem GOPR
  • dowód osobisty z dołączoną notatką /numerem telefonu kogo powiadomić w razie wypadku
  • mała latarka
  • gwizdek
  • apteczka
  • dodatkowe ubranie (kurtka przeciwdeszczowa, polar, rękawiczki – nawet latem …)
  • kompas
  • krem z filtrem (bez względu na porę roku!)
  • okulary przeciwsłoneczne

Rzeczy w plecaku muszą być ułożone w odpowiedniej kolejności:

1. Na samym dole powinny znajdować się rzeczy lekkie, ale objętościowo duże, np.: śpiwór, ręcznik, koc itp.
    2. Następnie zapasowa odzież i bielizna.
    3. W środkowej części plecaka jest miejsce na cięższy ekwipunek np. prowiant, konserwy, butlę gazową lub kocher. To tutaj powinien znajdować się środek ciężkości plecaka.
    4. W górnej części plecaka, w kominie i pod górną klapą należy umieścić często wyjmowane przedmioty (ubiór przeciwdeszczowy, środki higieny, napoje).
    5. Do kieszeni bocznych wkładamy potrzebne drobiazgi np.: okulary, zapałki, kompas, przybory do pisania, dokumenty itp.
    6. Karimatę, czekan, kijki trekingowe i namiot należy zamocować na zewnątrz plecaka do specjalnych uchwytów i taśm bocznych.

Później trzeba odpowiednio dopasować plecak do figury.

Ten wykład wiele nam dał, wzbogacił nas o przydatne i ciekawe informacje, okazało się że nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie i musimy się jeszcze trochę podszkolić.

Wykład zakończył się aplauzem i gestem uznania w kierunku prelegenta. Dziękujemy mu za tak pomysłowe przekazanie ważnych wiadomości, które na pewno nam się przydadzą, tym bardziej że właśnie rozpoczęliśmy ferie. Z pewnością część z nas wybiera się w góry i już będzie mogła skorzystać z tych cennych rad. Ponadto życzymy powodzenia w przedsięwzięciu, jakie grupa prelegentki planuje w niedalekiej przyszłości. Bliższe informacje o nim można zdobyć pod następującym linkiem: KLIKNIJ, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ...

Autor tekstu: Patrycja Kilimiak, klasa 3d

Autor zdjęć i grafiki: Aneta Wojciechowska