<< Lip 2017 >>
"Bieg po zdrowie" - Tłusty Czwartek na sportowo
wtorek, 21 lutego 2012 06:27

Za oknami śnieg i zimno, a w auli I LO gorąco, gdyż na sportowo.

16 lutego 2012 roku zespół „Na Haczyku” z I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Brzegu zorganizował „Bieg po zdrowie”. Wydarzenie to jest ściśle związane z udziałem grupy w ogólnopolskiej akcji „Mam Haka Na Raka” propagującej profilaktykę nowotworową. Wiadomo, iż jedną z najważniejszych broni w walce z nowotworami, a w szczególności z rakiem jelita grubego, który jest „bohaterem” tegorocznej, piątej już edycji, jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.

Akcja licealistów polegała na biciu szkolnego rekordu w biegu ciągłym na bieżni lekkoatletycznej. Sprzęt wykorzystany do bicia rekordu zdobyto dzięki uprzejmości dyrekcji sklepu sportowego „Decathlon” z Opola. Limit czasowy dla biegu non stop wynosił 16 godzin. W związku z tym od godziny 6:00 rano do 22:00 aula I LO tętniła sportowym życiem. Wybór terminu dla wydarzenia nie był przypadkowy. 16 lutego 2012 roku to tzw. „Tłusty Czwartek” czyli dzień, w którym według tradycji każdy delektuje się pysznymi lecz wysokokalorycznymi i nieszczególnie zdrowymi pączkami. Dzięki organizacji „Biegu po zdrowie” każdy, kto miał chwilę słabości i sięgnął w tym dniu po pączka, mógł z czystym sumieniem spalić nadmierne kalorie.

Uczestnicy biegu to ochotnicy, w większości uczniowie I LO, którzy biegli po zdrowie na zajęciach wychowania fizycznego w ramach regularnego planu lekcji oraz przed i po lekcjach według wcześniej sporządzonej listy uczestników. Poświęcali oni przy tym swój wolny czas, aby bieg ciągły mógł zostać zrealizowany bez przerw. Według założeń organizatorów każda z osób miała za zadanie biec przez pięć minut. Aby zachęcić uczniów do udziału w „Biegu po zdrowie” powstały hasła, które rozwieszone w różnych miejscach szkoły namawiały do wzięcia udziału w biegu. Oto kilka z nich: „KAŻDY CZŁOWIEK CI DZIŚ POWIE, ŻE BIEGANIE TO JEST ZDROWIE” oraz „TŁUSTY CZWARTEK, CZYLI PĄCZKI; NIE POBIEGASZ – PÓJDZIE W BOCZKI”.

Do godziny 17:00 licznik bieżni wskazujący przebyte kilometry przekroczył magiczną granicę stu kilometrów. Na zakończenie, czyli o godz. 22:00 zatrzymał się na niewiarygodnej liczbie prawie 169 kilometrów. W całym wydarzeniu wzięło udział 157 osób. Byli to uczniowie oraz nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu jak i zawodnicy, juniorzy brzeskiego klubu sportowego BTP Stal Brzeg. Wszyscy spalili łącznie 11,5 tysiąca kalorii. Na potwierdzenie nie lada wyczynu każdy z uczestników otrzymał certyfikat uwierzytelniający ich udział w tym wartościowym biegu.

Relację z biegu można było zobaczyć w programie informacyjnym TVP Opole oraz usłyszeć w wiadomościach Radia Opole. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Telewizji Opole oraz pełną galerią zdjęć.