<< Lip 2017 >>
„Bruno Schulzem inspirowane”
czwartek, 23 lutego 2012 15:25

„Bruno Schulzem inspirowane”

Jesienią ubiegłego roku uczniowie klasy 3c: Kaja Marchewka, Paulina Oleszko, Artur Grzesiak, Karol Selak, Tomek Sobolewski, Michał Wasielewski wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez panią Teresę Piasecką w Muzeum Piastów Śląskich. Zajęcia prowadzone były przez Dawida Hadara z Izraela i poświęcone technice cliché-verre.

Tą rzadką techniką posługiwał się między innymi Bruno Schulz, tworząc grafiki do „Księgi bałwochwalczej”. W liście do kolegi Schulz napisał: „Metoda, którą się posługuję, jest żmudna. Nie jest to akwaforta, ale tzw. cliché-verre – płyta szklana. Rysuje się igłą na warstwie czarnej żelatyny pokrywającej szkło, w ten sposób otrzymany negatywny, prześwietlający rysunek traktuje się jak negatyw fotograficzny, tj. kopiuje się (…) na papierze światłoczułym, wywołuje, utrwala i zmywa – proceder jak przy odbitkach fotograficznych – koszt znaczny – praca także.” (Jerzy Ficowski, Wstęp W: Bruno Schulz, Księga bałwochwalcza, 1988, s.43).

Młodzież z brzeskich szkół ponadgimanazjalnych została zapoznana zarówno z historią omawianej techniki i przykładami dzieł znanych twórców, którzy się nią posługiwali, jak i z praktyczną stroną zagadnienia. Dawid Hadar pokazał jak wykonać prace na materiale światłoczułym oraz zademonstrował sposób tworzenia odbitek z przygotowanych negatywów.

Prace uczniów były bardzo dobre, toteż młodzi twórcy zostali wyróżnieni i ich dzieła są obecnie eksponowane w ramach wystawy „Bruno Schulzem inspirowane” w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Warto wspomnieć, że na plakacie wystawy umieszczona jest grafika Artura Grzesiaka. Na wystawie poza pracą Artura można zobaczyć także grafiki Kai Marchewki i Pauliny Oleszko. Wszyscy oni reprezentują klasę 3c o nachyleniu politechnicznym.

Informacja o wystawie.

Autor tekstu: K. Sternal