<< Lip 2017 >>
Ludobójstwo - sesja naukowa w I LO w Brzegu
niedziela, 26 lutego 2012 19:36

LUDOBÓJSTWO – NAUKOWA SESJA W I LO W BRZEGU

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Sześćdziesiąt lat później Organizacja Narodów Zjednoczonych dzień 27 stycznia ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji 9 lutego 2012 roku odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu sesja naukowa poświęcona problematyce ludobójstwa.

Zagadnienia dotyczące ludobójstwa, poruszane na spotkaniu w Auli I LO, nie oscylowały tylko i wyłącznie wokół spraw związanych z funkcjonowaniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w latach 1940 – 1945, miejsca będącego symbolem Holocaustu. Treści, którymi operowali uczniowie z klas II „a”, II „e” i III „e”, związane były (oczywiście poza latami 1939 – 1945) też z wydarzeniami okresu międzywojennego.

Wystąpienia rozpoczęły się od wyjaśnienia tego, czym jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Następnie przybliżono zgromadzonym definicję ludobójstwa w oparciu o prace polskiego prawnika Rafała Lemkina i zarysowano krótką historię tego zagadnienia. Później zaś omówiona została kwestia ludobójstwa w okresie międzywojennym, ze szczególnym uwzględnieniem rzezi Ormian, Wielkiego Głodu na Ukrainie, GUŁagu oraz Holocaustu. Kolejną ważną sprawą był czas II wojny światowej – w tym miejscu problem ludobójstwa scharakteryzowany był na przykładzie nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau, Katynia, zbrodni w Ponarach, rzezi wołyńskiej, masakry w Bleiburgu czy też akcji AB. Na koniec sesji jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć krótki film, w którego tle można było usłyszeć utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, na temat niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. Dodatkowo spotkanie urozmaicone było recytacją wierszy i prozy, które oddawały powagę tamtych wydarzeń i dni.

Część wystąpień zawierała prezentacje multimedialne, które w doskonały sposób uzupełniany poruszane przez prelegentów treści.

W tym ważnym, z edukacyjnego i moralnego punktu widzenia, wydarzeniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły, przede wszystkim z klas mających w programie rozszerzoną historię i wiedzę o społeczeństwie. Jego istotą, podobnie, jak i całej historii, była pamięć i przesłanie – nigdy więcej takiego zła!

Spotkanie zostało przygotowane i zorganizowane przez nauczycieli I LO: p. Zofię Wirgę – Kołecką, p. Jadwigę Paszkowską i p. Wojciecha Wolaka.

Za obsługę techniczną imprezy odpowiedzialny był uczeń klasy II „e” Paweł Krzykowski.

Autor: mgr Wojciech Wolak