<< Lis 2017 >>
"Wamipriada" w I LO w Brzegu
piątek, 23 marca 2012 08:04

WAMPIRIADA W I LO W BRZEGU

Nie bądź sknerą, podziel się krwią!

Pod takim hasłem odbyła się szkolna zbiórka krwi poprzedzona kampanią reklamową i informacyjną w społeczności I Liceum Ogólnokształcącego.

Krwi nie da się wyprodukować, a zapotrzebowanie na nią wzrasta. Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Jesteśmy społeczeństwem akcyjnym, działającym za zasadzie "apel-akcja".

Właśnie z tego powodu dwoje uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu Marta Zadorożna i Tomasz Drozd postanowili zorganizować zbiórkę krwi na terenie swojej szkoły. Nad całością czuwała i koordynowała wszystkie działania, nauczycielka przysposobienia obronnego pani Barbara Ojdana, z której pomocą cała akcja mogła dojść do skutku. Dnia 22 marca 2012r. w godzinach 9-12 na chodniku przed Zespołem Szkół Ekonomicznych zaparkowany został autobus RCKiK w którym można było oddawać krew.

Akcja ta miała na celu pokazać pełnoletnim już uczniom, jak ważne jest oddawanie krwi, ile frajdy daje pomaganie innym i przede wszystkim, że nie trzeba się tego bać! Wielu uczniów I LO zgłosiło się do tej szkolnej „wampiriady” jednak w zbiórce krwi mógł uczestniczyć tylko ten kto: był zdrowy, pełnoletni i ważył ponad 50 kg. Chętnych, do podzielenia się swoją krwią, w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu było około 50 uczniów, a w Zespole Szkół Ekonomicznych 10 osób. Po wypełnieniu ankiety i badaniu lekarskim do oddania krwi zakwalifikowanych zostało, przez sympatyczną panią doktor, 15 chętnych. Podczas akcji udało się pobrać łącznie 6,75 litra krwi. Każdy krwiodawca poczęstowany został herbatą, a na regeneracje krwinek dostał pyszne czekolady. Wszystko przebiegało sprawnie i szybko, a w mobilnym punkcie krwiodawstwa panowała bardzo miła atmosfera.

Autor: Marta Zadorożna, klasa 2"d"

Oto kilka zdjęć z wydarzenia (więcej w galerii zdjęć).