<< Lip 2017 >>

I przebaczać.
I z celnikami siąść,
Zapomnieć, kto to wróg,
Pochylać się nad tymi, którzy płaczą…

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu pod opieką siostry Barbary Zegar podjęli wyzwanie przygotowania Pantomimy Wielkanocnej, która zaprezentowana została w brzeskich kościołach. Spektakl przedstawia ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa przed śmiercią na krzyżu, ale również pokazuje realną i codzienną walkę dobra ze złem. Symbolami tego są ciemne (złe) i jasne (dobre) postaci oraz gaszone i zapalane świece. Licealiści wykazali się niewątpliwie dojrzałością emocjonalną – mimo młodego wieku dali świadectwo wiary, nie wstydząc się tego przed swoimi rówieśnikami, poświęcili swój czas, ciężko pracowali na to, by wszystko wyszło perfekcyjnie. Wspaniała gra aktorska, rekwizyty, przepiękne stroje, odpowiednio dobrana oprawa muzyczna ,gra cieni- wszystko to dopełniło ogólny odbiór dzieła.

Uważamy, że aktorzy poradzili sobie świetnie z odegraniem swoich roli. Trzeba mieć przede wszystkim świadomość ciała, ruchów, mimiki a tych nie zabrakło. To dowód na to, że nawet gestami, bez użycia choćby jednego słowa, można pokazać największe emocje. Czasami mimika i ruchy są w stanie wyrazić więcej, niż najpiękniejsze słowa.

Wszyscy byli poruszeni, kiedy oglądając pantomimę- zdali sobie sprawę z tego, jak wiele błędów popełniają ludzie, jak często odwracają się od Boga, oddalają się od Niego. To naprawdę ważne w życiu człowieka, aby znaleźć „złoty środek” i żyć tak, jakby każdy dzień miał być tym ostatnim.

Spektakl stworzył refleksję nad sensem życiowych zaangażowań człowieka. Pokazał nam, na czym powinniśmy się skupić, nad czym popracować, byśmy stali się w pełni przykładnymi Chrześcijanami i Dziećmi Boga.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w przedstawieniu, a przede wszystkim siostrze Barbarze Zegar, bez której Pantomima Wielkanocna z pewnością nie miałaby miejsca.

Autorzy: Kamila Szpak oraz Beata Rosół (klasa 1b)

Poniżej kilka zdjęć ze szkolnego przedstawienia. Więcej w galerii zdjęć.