Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
Wiedzieć więcej - Bolesław Prus, wykłady na Uniwersytecie Wrocławskim
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 29 kwietnia 2012 07:31   Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 10,17 oraz 31 marca 2012r. w wykładach mających na celu poszerzenie wiedzy o Bolesławie Prusie brały udział dwie uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu z klasy 2a: Laura Szymaniak i Ewelina Florków. Wykłady prowadzone były przez prof. dr hab. Małgorzatę Łoboz, odbywały się w nielicznym gronie.

   Pierwsze zajęcia dotyczyły biografii intelektualnej Bolesława Prusa. Ich temat brzmiał: „Wystrzegać się frazesów. Rachować się z faktami. Biografia intelektualna Bolesława Prusa.” Początkowo prowadząca omówiła biografię pisarza pod względem jego zainteresowań filozoficzno-literackich.   Kolejny wykład pt. „Idealiści, pozytywiści, marzyciele Bolesława Prusa – w galerii postaci literackich” miał na celu przedstawienie bohaterów kreowanych w twórczości B. Prusa. Razem z prof. dr hab. M. Łoboz analizowałyśmy pod względem psychologicznym postacie zawarte w najważniejszych dziełach B. Prusa („Lalka”, „Emancypantki”).   Na ostatnich zajęciach o tytule: „Komizm, liryzm, sarkazm - charakterystyczne wyznaczniki stylu Bolesława Prusa” prowadząca starała się udowodnić w nowelach m.in. „Katarynka”, „Michałko”, „Pomyłka”, „Pleśń świata” oraz „ Z legend dawnego Egiptu” – antraktu do „Faraona” oryginalność stylu wypracowanego przez pisarza.

   B. Prus ewoluował w swojej twórczości z biegiem lat, nie zrywając przy tym współpracę z „Kurierami”. Wśród sobie współczesnych twórców, jako jeden z nielicznych, interesował się psychologią i próbował odzwierciedlać to w swoich utworach. Pisał językiem lekkim, posiadającym głębię przekazu.

   Dzięki temu, że zajęcia odbywały się w bardzo małym gronie (6-osobowej grupie) mogłyśmy prowadzić dialog z prowadzącą prof. dr hab. Małgorzatą Łoboz, która chętnie odpowiadała na zadane przez nas pytania. Poszerzyłyśmy naszą wiedzę, która była przydatna w opracowaniu tematu do konkursu historycznoliterackiego dla uczniów szkół średnich: „Bolesław Prus – w setną rocznicę śmierci pisarza”.

Autorzy: Laura Szymaniak i Ewelina Florków, uczennice klasy drugiej o nachyleniu humanistycznym