<< Cze 2017 >>
niedziela, 29 kwietnia 2012 15:34

XX MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PCK w Brzegu

WYGRAŁA DRUŻYNA RATOWNICZA I LO

Dnia 18 kwietnia 2012 r. w Parku Wolności w Brzegu miały miejsce zmagania ratownicze drużyn wszystkich szkół średnich Brzegu i Grodkowa. Drużyny te miały za zadanie udzielenie właściwej pomocy na symulowanych stacjach urazowych. Drużyna I LO w składzie: Karolina Pach, Kamila Jelonek, Katarzyna Grzegorczyk, Paweł Bednarz i Filip Roman zdobyli I miejsce uzyskując 98 pkt.

Stacja – „Szkłem po łapkach”

Podczas tej symulacji, ratownicy I LO musieli pomóc dziewczynce w wieku około czternastu lat. Podczas gdy wracała z zakupów, przewróciła się, przy czym wbiła sobie w rękę kawałek szkła z rozbitej butelki. Ratownicy szybko przystąpili do dezynfekcji i opatrzenia rany. Poszkodowana poczekała razem z nimi na ambulans, który przewiózł ją do szpitala na dalsze badania. Nasza grupa zdobyła 14/14 możliwych do zdobycia punktów.

Stacja - "Ucieczka".

Sytuacja przedstawiona na tej stacji dotyczyła wypadku rowerowego. Poszkodowana była jedna osoba, leżała nieprzytomna przygnieciona rowerem. Nasi ratownicy szybko wkroczyli do akcji. Od razu podzieli się na dwie grupy. Pierwsza grupa zajęła się poszukiwaniem drugiej osoby, ponieważ na miejscu wypadku znajdowały się dwa rowery. Druga grupa zajęła się poszkodowanym: sprawdziła czynności życiowe, opatrzyła rany powierzchowne, unieruchomiła rower i poszkodowanego oraz zadzwoniła po pogotowie. Utrzymywali również kontakt z poszkodowanym po odzyskaniu przytomności. Grupa otrzymała 16 punktów i została pochwalona, ponieważ jako jedyna nie ściągnęła roweru z poszkodowanego.

Stacja - „Koledzy”

Na stacji „Koledzy” ratownicy zastali dwóch chłopców podczas bójki. Szybko rozdzielili ich i zadzwonili na policję. Jeden z poszkodowanych miał podbite oko i obite kolana, drugi krwotok z nosa. Uczniowie naszej szkoły szybko opatrzyli chłopców, wezwali również pogotowie podając dokładnie miejsce zdarzenia. Jeden z poszkodowanych wzbraniał się przed pomocą pogotowia jednak ratownicy nalegali. Powiadomiono również o zdarzeniu rodziców. Działania grupy zostały bardzo dobrze ocenione. Czas pomocy na tej jak i na innych stacjach i wynosił 10 minut. Uczniowie I LO zdobyli 25 punktów. Uczestnicy XX Mistrzostw Pierwszej Pomocy mogli przez cały czas liczyć na celne uwagi i pomoc pani Barbary Ojdany, która na bieżąco analizowała wykonane czynności ratownicze. Konsultacje i uwagi były przekazywane podczas przechodzenia od jednej stacji do drugiej.

Stacja – „Test”

Tutaj drużyna musiała odpowiedzieć na 20 pytań z zakresu pierwszej pomocy jak i historii PCK. Także i tę stację Drużyna I LO zakończyła z bardzo wysokim wynikiem tj. 16 pkt. Podczas zawodów 10 uczennic klasy pierwszej b przyglądało się zmaganiom uczestników jednocześnie szkoląc się i utrwalając te działania na zdjęciach zapraszamy do obejrzenia.

Drużyna I LO reprezentując powiat brzeski będzie rywalizowała z 8 drużynami w województwie dnia 12 maja 2012r w Opolu. Życzymy powodzenia!

Więcej zdjęć znajdziecie w dziale: Galerie zdjęć.