<< Sie 2017 >>
„Młodzi socjologowie rozwiązują lokalne problemy społeczne” - podsumowanie projektu
wtorek, 05 czerwca 2012 16:03

Dnia 30 maja 2012 grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu uczestniczyła w oficjalnym zakończeniu projektu, pt. "Młodzi socjologowie rozwiązują lokalne problemy społeczne", który od listopada 2011r. był prowadzony przez studentów socjologii Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z liceami z naszego województwa.

Grupa socjologiczna stworzona z uczniów klasy 1a i 1d za swój problem społeczny, którym chciała się zająć wybrała bezdomność w naszym mieście. Zorganizowany przez nią koncert charytatywny przy wsparciu pracowników Brzeskiego Centrum Kultury poprzedzony był miejskim perfomance'm, w którym młodzież przebrana za bezdomnych starała się zwrócić na siebie uwagę przechodniów. Patronat honorowy koncertu objęli Burmistrz Miasta Brzeg, Wojciech Huczyński oraz Starosta Powiatu Brzeskiego, Maciej Stefański.

Na uroczystym zakończeniu projektu w auli wydziału socjologii Uniwersytetu Opolskiego zebrały się grupy reprezentujące pięć szkół z naszego województwa. Każda pokrótce przedstawiła swój problem pozostałym, aby wymienić się doświadczeniami, tym co udało się osiągnąć i jak można projekt dalej rozwinąć. Każdy mógł wypowiedzieć swoje zdanie na temat przedstawianego problemu, a były one różne - od alkoholizmu wśród młodzieży, przez bezdomność, po zagospodarowanie czasu wolnego uczniom w ramach zajęć pozalekcyjnych. Naszą grupę reprezentowali liderzy: Krystian Bernacki i Żaneta Stępień.

Na koniec każdy z uczestników otrzymał drobny upominek, na pamiątkę udziału w projekcie, który mimo, iż już się zakończył, to wiele wszystkich nauczył - pokazał jak czyste chęci, kreatywność i ambicje mogą uczynić coś wielkiego, dla usatysfakcjonowania siebie i uszczęśliwienia innych.

W dalszej części grupa socjologiczna planuje zbiórkę pieniędzy na rzecz osób bezdomnych we wszystkich szkołach brzeskich, a być może także i w innych szkołach w powiecie.

Oto link i wideo z podsumowania projektu. Materiał pochodzi ze strony opole.gazeta.pl.

Autorzy: Anna Wójcik, uczennica kl. 1a, mgr Renata Kostecka

Oto zdjęcia z ulicznego performance'u.

Autor zdjęć: P. Pawlita (dziękujemy za udostępnienie zdjęć)