<< Lip 2017 >>
"3 Peaks Trek" - podsumowanie wyprawy
czwartek, 07 czerwca 2012 09:06

"3 Peaks Trek" - podsumowanie wyprawy

W dniu 04.06.2012 roku w auli szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu odbyło się spotkanie z panią Anetą Wojciechowską – jedną z siedmiu uczestników ekspedycji w Himalaje. Udział w tym wykladzie wzięli uczniowie z kilku klas naszej szkoły. Cel wyprawy był jasno określony: trzy szczyty w trzy tygodnie. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była pani Beata Ciepiel.

Każdy z uczestników przebył wiele ciężkich treningów, aby wzmocnić swoją kondycję. Uczestnicy zdawali sobie doskonale sprawę z tego, iż nie będzie to łatwa wyprawa. A potwierdzeniem tego jest fakt, iż do końca wyprawy dotarły tylko 3 osoby. Nie wszystkim udało się zaaklimatyzować w tak nieprzeciętnym i zimnym środowisku.

Celem wyprawy była nie tylko chęć zdobycia szczytów dla własnej przyjemności, ale również pomoc dzieciom w Nepalu. W bardzo krótkim czasie, uczestnikom udało się zebrać fundusze dla tych ludzi. Wsparcia udzieliło m.in. Starostwo Powiatu Brzeskiego i dlatego też w brzeskich szkołach średnich zostały przeprowadzone prelekcje dotyczące bezpieczeństwa w górach. Pieniądze zgromadzone również dzięki wsparciu sponsorów indywidualnych i przekazane na rzecz potrzebujących w Nepalu, na pewno są ogromnym wsparciem.

Podczas tego spotkania młodzież miała możliwość obejrzenia zdjęć, który zostały wykonane podczas wyprawy. Na wielu osobach zrobiły one niemałe wrażenie. Większość informacji, które przekazała pani Aneta dotyczyły gór właśnie. Zdobyliśmy także cenne informacje na temat Nepalu. Jest on zamieszkany przez ludzi ubogich, choć jak powiedziała pani Aneta mieszkańcy tego odległego kraju są ludźmi bardzo uprzejmymi i pomocnymi. Z uśmiechem wspominała sytuację, w której zostali poczęstowani gorącą herbatą. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda życie podczas wspinaczki na szczyt. Mogliśmy także osobiście zapoznać się ze sprzętem, który jest niezbędny podczas wypraw wysokogórskich. Każdy, kto był zaciekawiony mógł podejść, obejrzeć i dowiedzieć się jak się danego sprzętu używa.

Reakcja uczniów po zakończeniu spotkania była bardzo spontaniczna. Długotrwałe oklaski uniemożliwiające przemowę pana Dyrektora świadczyły o niezwykłym zainteresowaniu i zaangażowaniu w wykład. Wszyscy opuszczali aulę bardzo zadowoleni a także wzbogaceni o cenne informacje dotyczące wypraw w góry.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Anety Wojciechowskiej
Więcej zdjęć w dziale "Galerie zdjęć" a panelu po lewej stronie

Autor tekstu: Joanna Rydzanicz, klasa 2c