Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
40 Rocznica Nadania Szkole Imienia i Sztandaru
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 11 listopada 2012 19:57

40 Rocznica Nadania Szkole Imienia i Sztandaru   Dnia 26 października br. odbyła się uroczystość nadania nowego sztandaru I Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Brzegu. Uczniowie naszej szkoły zebrali się tego dnia pod jej budynkiem i w uroczystym pochodzie z pocztem sztandarowym na czele ruszyli głównymi ulicami miasta do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odbyła się msza święta i poświęcenie nowego sztandaru.

   Licealiści brali również czynny udział w eucharystii. Złożyli płynące prosto z serca dary oraz wzbogacili uroczystość pieśniami wykonanymi przez przygotowywany przez siostrę mgr Barbarę Zegar oraz byłego absolwenta, Marka Kudrę chór w składzie: Karolina Bilewicz (IIa), Krystian Bernacki (IIa), Patrycja Wątroba (IIa), Anna Wójcik (IIa), Kinga Winnicka (IIa), Małgorzata Sikora (IIa), Aleksandra Łopuszańska (IIa), Justyna Kubów (Ia), Przemysław Wawryk (Ia), Karolina Szwed (Ia), Marta Gil (Ib), Katarzyna Dziedziul (Ib), Aleksander Horowski (IIb), Paulina Kusowska (Ic), Wojciech Korda (IIIc), Magdalena Trembecka (IIIc), Małgorzata Kaliszewska (IIIc), Aleksandra Luby (IId), Marta Zadorożna (IIId), Karolina Mraczek (IIId).   Po mszy świętej zaproszeni goście, grono pedagogiczne i uczniowie kolejny raz prezentując się mieszkańcom w pochodzie, udali się do Brzeskiego Centrum Kultury, by uczestniczyć w części oficjalnej oraz artystycznej. Gości oraz pozostałych uczestników uroczystości powitała Pani Dyrektor mgr Małgorzata Dyminczuk oraz główni prowadzący: Katarzyna Wiśniewska (IIIa) i Karol Maryszczak (IIIc).

   Zgromadzeni na widowni przedstawiciele władz miasta, kuratorium, dyrektorzy szkół, rodzice i uczniowie zostali poproszeni o powstanie, by oddać cześć podczas wprowadzenia pocztu sztandarowego. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zgłosił gotowość uczniów I Liceum Ogólnokształcącego do udziału w uroczystości. Został odśpiewany hymn państwowy, a następnie głos zabrała Pani Dyrektor - mgr Małgorzata Dyminczuk. Po Jej wystąpieniu został zaprezentowany nowy sztandar o wymiarach 100/100, obszyty frędzlami w kolorze złotym. Na jego awersie na czerwonym tle wyszyto nazwę naszej szkoły. Na środku umieszczony został wizerunek jej patrona - Bolesława Chrobrego. Na rewersie sztandaru na czerwono - białym tle znalazło się godło Polski - Orzeł Biały w koronie i wyhaftowane złotą nicią słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Drzewce sztandaru w kolorze drewna zwieńczono Orłem w koronie.

   Następnie, nowy sztandar został przekazany Pani Dyrektor przez Przewodniczącego Rady Rodziców. Wybrani przedstawiciele młodzieży naszej szkoły ślubowali na sztandar przede wszystkim wierność ojczyźnie, zachowanie godne naśladowania, reprezentowanie szkoły z jak najlepszej strony, czerpanie wzorców z postawy patrona i dochowanie wierności sztandarowi. Ślubowanie dopełniła kolejna część uroczystości - nadanie tytułu ,,Zasłużony dla szkoły", który otrzymali byli dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego: Pani Danuta Wąsacz i Pan Leon Serkies. Następnie tytułem ,,Przyjaciel Szkoły" zostali uhonorowani: Starosta Powiatu Brzeskiego - Pan Maciej Stefański, Opolski Kurator Oświaty - Pani Halina Bilik, Burmistrz Miasta Brzeg - Pan Wojciech Huczyński, Ksiądz Prałat Bolesław Robaczek, Skarbnik Rady Rodziców - Pani Jadwiga Karciarz, Pani Prezes Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych ODRA w Brzegu - Pani Cecylia Zdebik.   Po przyznaniu wszystkich wyróżnień rozpoczęła się część artystyczna. Na samym początku uczniowie przygotowani przez mgr Beatę Czyż oraz mgr Marię Lewosz zaprezentowali widowni poloneza. W tańcu wzięli udział: Daria Kozimor (IIa), Łukasz Perzyński (IIa), Sylwia Linkowska (Ia), Piotr Łopusiewicz (Ic), Klaudia Bernacka (Ia), Szymon Wójciak (Ic), Klaudia Kowalska (Ia), Patryk Tracz (Ia), Magdalena Komendzińska (IIb), Arkadiusz Karolewicz (IIIc), Agata Piasecka (IIb), Kamil Bauk (Ia), Justyna Kozłowska (IIb), Rafał Kędra (IIId), Joanna Rydzanowicz (IIIc), Wojciech Krawców (IIb). Fragmenty z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego przedstawili Aleksandra Kowalczuk (IIIc) i Karol Maryszczak (IIIc). Utwór "Hymn do miłości Ojczyzny" deklamowała Katarzyna Zatoń (Ia). Inne wiersze recytowali także Katarzyna Wiśniewska (IIIa), Maria Sudak (Ia), Agnieszka Sokołowska (IIIa). Akompaniowała im na skrzypcach Aleksandra Luby (IId). Pomiędzy poszczególnymi wierszami prezentował się również chór. Na koniec części artystycznej Maksymilian Rezmer (IIIc) wykonał utwór "Żeby Polska była Polską". Nad całością części oficjalnej i artystycznej "czuwała" mgr Zofia Wirga-Kołecka. Dekoracje przygotowała siostra mgr Barbara Zegar. Uroczystość w Brzeskim Centrum Kultury oficjalnie zakończyła Pani Dyrektor, która zaprosiła zebranych gości do złożenia wizyty w naszej szkole, w celu poznania jej historii dzięki zebranym kronikom, zdjęciom, pamiątkom, a także obejrzenia prac utalentowanych licealistów.

Aleksandra Matusik, kl. Ia