<< Cze 2017 >>
Jaki jest cel i na co przeznaczone są pieniądze z akcji "Góra grosza"?
poniedziałek, 26 listopada 2012 09:48

JAKI JEST CEL AKCJI I NA CO PRZEZNACZANE SĄ PIENIĄDZE Z AKCJI „GÓRA GROSZA”?

26 listopada 2012 roku Samorząd Uczniowski I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu pod opieką mgra Wojciech Wolaka włączy się w szlachetną akcję „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własna rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

W tym roku Towarzystwo „Nasz Dom” (organizator całej akcji) skupi się na następujących programach pomocy:

1)pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka,
2)pomoc dla Domów dla Dzieci (Domów powstałych w wyniku przekształcenia dużych domów dziecka),
3)pomoc dla istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych w tworzeniu pro-rodzinnych warunków opieki i wychowania poprzez powołanie autonomicznych grup mieszkaniowych i reorganizację placówek,
4)tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z domów dziecka,
5)programy szkoleń rodzin zastępczych i adopcyjnych,
6)pomoc dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych realizujących nowatorskie programy wychowawcze,
7)programy terapeutyczne dla dzieci przebywających w różnych formach opieki zastępczej.

Zbiórka pieniędzy (monet od 0,01 gr do 5zł) przeprowadzana jest przez władze SU I LO. Możliwe jest ofiarowanie większych nominałów, jednakże – jak podaje Regulamin akcji „Góra Grosza” – organizatorom szczególnie zależy na uświadomieniu uczniom, iż najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.    Akcja w naszej szkole potrwa od 26 listopada do 7 grudnia 2012 roku, zaś wpływy z niej, zgodnie z regulaminem akcji, przekazane zostaną Towarzystwu „Nasz Dom” w styczniu 2013 roku. Monety będą zbierane w trakcie zajęć lekcyjnych, istnieje także możliwość przekazania ich przez skarbników klasowych władzom SU I LO.

W ubiegłym roku szkolnym społeczność uczniowska I LO zebrała ponad 120zł – w tym roku liczymy na poprawę tego wyniku.

Warto wspomnieć też, iż od trzynastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

mgr Wojciech Wolak (Opiekun Samorządu Uczniowskiego)