<< Lip 2017 >>
Sesja naukowa poświęcona Bolesławowi Prusowi
wtorek, 02 kwietnia 2013 10:42

Sesja naukowa poświęcona Bolesławowi Prusowi

19 marca w naszej szkole odbyła się sesja poświęcona Bolesławowi Prusowi zorganizowana przez Panie polonistki – mgr A. Krzywańską, mgr G. Woźniak oraz mgr. Zofię Wirgę-Kołecką. Na trzeciej lekcji w auli szkoły zgromadziły się klasy Ib i IIa, by wysłuchać przygotowanych wcześniej przez swoich kolegów referatów o wybitnym pisarzu, jakim był Prus.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych faktów z jego życia, m. in. tego, że był on warszawskim kronikarzem (referat Katarzyny Zatoń Ia "B. Prus - kronikarz Warszawy (kroniki jako materiał literacki)") oraz zagłębili się w przemyślenia, które zawarł w swoich książkach - te dotyczące sfery ludzkiej psychiki (referat Laury Szymaniak kl. IIIa "Lalka B. Prusa jako powieść o lęku i społecznej neurozie") jak i te dotyczące funkcjonowania państwa (referat Karoliny Szwed kl. Ia "Faraon - powieść historyczna czy powieść o państwie i władzy").

Swój udział w sesji mieli również uczniowie klasy IIa - Daria Kozimor i Krystian Bernacki, którzy odczytali fragmenty utworów Bolesława Prusa. Dla urozmaicenia wykładu przygotowana została również prezentacja multimedialna dająca nam ogólny obraz postaci pisarza. W najbliższym czasie planowane są kolejne sesje poświęcone innym polskim autorom.

Autor: Aleksandra Matusik, klasa 1a