<< Cze 2017 >>
"Od morza do morza" - konkurs historyczny w I LO
wtorek, 07 maja 2013 09:05

„Od morza do morza – historia Polski i Litwy pod rządami Jagiellonów”

Hasłem przewodnim, czwartego już, konkursu historycznego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu były słowa Władysława II Jagiełły, który przed bitwą grunwaldzką powiedział, iż „mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. A pole bitwy On także wyznaczy”. To właśnie po tej wojnie z krzyżakami Polska i Litwa 2 X 1413 roku w Horodle umocniły swój związek, a przypadająca w tym roku sześćsetna rocznica unii horodelskiej stała się doskonałą okazją do przypomnienia naszych wspólnych dziejów.

Tematyka konkursu, który odbył się 11 kwietnia (czwartek) 2013 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła dziejów Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego pod rządami dynastii Jagiellonów. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO mgr Wojciech Wolak.

Warto również zaznaczyć, iż w tym roku po raz drugi honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią państwa litewskiego, z którym łączy Polskę długa i barwna historia – od przyjaźni i walki z wrogiem, poprzez stworzenie jednego państwa, utratę i odzyskanie niepodległości, po kłótnie i spory okresu międzywojennego. Dziś natomiast współdziałamy z Litwinami w Unii Europejskiej oraz w NATO i staramy się budować normalne relacje w oparciu o wspólną historię, która powinna łączyć, a nie dzielić.

Ważnym było również, aby młodzież, która weźmie w konkursie udział, sama zdobywała historyczną wiedzę z różnych źródeł informacji, a także sama kształtowała i wyrabiała swoje poglądy na różne kwestie związane z historią Starego Kontynentu.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – w sumie walczyło 16 uczniów z pięciu gimnazjów powiatu brzeskiego (trzy z Brzegu, po jednym z Grodkowa i Kościerzyc). Później zaś przyszedł czas na część ustną konkursu. Nad sprawnym przebiegiem zmagań młodzieży z gimnazjum czuwała komisja konkursowa w składzie: P. Aneta Kieba (PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach), P. Witold Linard (Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu), P. Adam Tomków (PG nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu), P. Kordian Zamojski (Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu) oraz P. Wojciech Wolak (I LO Brzeg).

A oto indywidualne wyniki czwartkowych zmagań z historią Polski i Litwy pod rządami Jagiellonów:

• I miejsce: Wojciech Selak z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu,
  • II miejsce: Robert Bielecki z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu,
  • III miejsce: Michał Mentel z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej obronił (już trzeci raz) Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu.

W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Samorząd Uczniowski I LO. Wszystkie wyróżnienia wręczali: Pan Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Powiatu Brzeskiego Michał Siek oraz Pani Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Brzeskiego Brygida Jakubowicz.

Organizator konkursu pragnie podziękować Pani Brygidzie Jakubowicz za pomoc w organizacji turnieju.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na piątą już edycję konkursu w naszej placówce.

Poniższe zdjęcia z konkursu prezentujemy dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Brzegu.

mgr Wojciech Wolak