<< Kwi 2017 >>
„Miłość Cię znajdzie...”
poniedziałek, 24 czerwca 2013 13:27

„Miłość Cię znajdzie..."

Dnia 16. 06.2013r na pl. Polonii Amerykańskiej w Brzegu odbyła się Ewangelizacja Uliczna pod hasłem: „Miłość Cię znajdzie..." przygotowana przez Vincentyńską Młodzież Maryjną z parafii p.w. św. Mikołaja w Brzegu, uczniów Szkolnego Koła „Caritas" przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Brzeskie Centrum Kultury.
   Ewangelizacja oparta o ducha bł. Jana Pawła II „O nowej ewangelizacji" miała na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży i ludziom, że Kościół nie powinien być 'nudny' a wiara musi być duża i kolorowa. Potrzeba również w życiu mocnych filarów, na których mamy budować swoje życie z Jezusem. Bo słaba wiara buduje Kościół z kartonów, który potrafi porwać i zepsuć nawet mały podmuch wiatru. Przygotowana ewangelizacja powiązana była z modlitwą, tańcem, teatrem i sztuką plastyczną. Nasze wielbienie możemy przeżywać na wiele kreatywnych sposobów, a Pan Bóg kocha swoich szaleńców.
   Podsumowaniem Ewangelizacji Ulicznej była Msza św. w kościele p.w. św. Mikołaja. przygotowana w duchu vincentyńskim. W darach ofiarnych został złożony „samolot modlitwy", do którego wierni mogli przez cały czas trwania ewangelizacji dołączyć swoją prośbę bądź podziękowanie. Na zakończenie Mszy św. wierni mogli położyć swoją dłoń na Ewangeliarzu i wetrzeć w dłonie olejek radości. Te gesty miały świadczyć, że w całości przynależymy do Chrystusa a Jego cudowną wonią naznaczone są także nasze ciała. Warto organizować ewangelizację bądź wyjścia uliczne aby pokazać innym ludziom, że chrześcijanie istnieją i nie są nudni! A każdy z nas musi być otwarty na miłość Chrystusową, która i tak pewnego dnia nas dopadnie.

M.

Dla mnie zawsze w tego typu wydarzeniach liczy się kontakt z drugim człowiekiem, jego reakcja na dość jeszcze nowatorską formę ewangelizacji. Chodzi o to, aby spotkać w tym wszystkim Boga, a przynajmniej opowiedzieć o Nim tym ludziom, których nie mogę już spotkać na niedzielnej Eucharystii z różnych powodów, a takim najczęstszym jest według mnie utracenie sensu wiary przez niezrozumienie bądź wybiórcze traktowanie Bożych przykazań. Dlatego szokować może ksiądz jeżdżący na rolkach, albo tańczący na scenie, kiedy w tle słychać utwór jakiegoś popularnego artysty. Życzę każdemu, aby jego wiara, niezależnie od tego na jakim jest etapie była zawsze pogłębiana i kierowana na Miłość, którą jest sam Jezus Chrystus.

Ks. Piotr Szwaj
wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Św.

"W dniu 16.06.2013 r. mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie w formie happeningu w wykonaniu uczniów I LO w Brzegu. Pokaz "Siedem grzechów głównych" był bardzo wymowny i interesujący, dostarczył wielu wrażeń artystycznych i duchowych. Młodzież pokazała, iż o naszej chrześcijańskiej wierze można "mówić" gestami i cieszyć się z faktu bycia chrześcijaninem. Uważamy, że ci młodzi, wśród których była obecna również moja córka, włożyli w ten pokaz wiele serca i dużo pracy. Efekt był fenomenalny, a całość dała nam dużo do myślenia. Przedstawienie miało charakter religijny i pozwoliło spojrzeć na wiarę w inny, nieznany dotąd sposób."

Rodzice

Udział w pantomimie to było dla mnie ciężkie zadanie, bo niełatwo tak od razu wymyślić jak pokazać Pychę, Zazdrość, Nieczystość itd. żeby ludzie wiedzieli o co chodzi. Pomimo, że już od dwóch lat gram w różnych pantomimach, to akurat ta rola była dla mnie wyzwaniem. Długo zastanawiałam się jak mam się poruszać, jakie wykonywać ruchy. Jeszcze jedną barierą do pokonania było pokazanie się na mieście. Towarzyszyły mi obawy, że nie tyle dorośli, co rówieśnicy będą nas wyśmiewać lub wytykać palcami. Było całkiem inaczej. Zainteresowani przystanęli na czas naszej pantomimy, obejrzeli ją, później bili brawa. Granie w pantomimach daje mi wiele satysfakcji. Cieszę się z tego, że ciężką pracą młodzież może zwrócić uwagę ludzi na to jakie decyzje podejmują. Każdy nasz występ jest impulsem do tego, by się zatrzymać i przemyśleć swoje życie.

Ewa Januszek, klasa 2, nachylenie humanistyczne

W życiu ważne są marzenia by móc dążyć do celu. Udało się je zrealizować wolontariuszom Szkolnego Koła „Caritas" przy I LO w Brzegu i ich opiekunom w pantomimie ulicznej w ramach ewangelizacji. Młodzi starali się zaprosić przechodniów do udziału w tym radosnym święcie, dając świadectwo swojej wiary poprzez tańce ewangelizacyjne. Zachęceni przez zgromadzoną młodzież, brzeżanie chętnie dołączyli się do odmawianej o godz. 15.00 koronki do Bożego Miłosierdzia przez ks. Prałata Zdzisława Pyszkę i Ks. Piotra Szwaja przed pomnikiem bł. Jana Pawła II . Przygotowana pantomima wzbudzała różne refleksje. Przesłaniem jej to: życie człowieka w łasce Boga i radości, które zostało zakłócone przez czyhające zło i słabość ludzką. Poszczególne grzechy główne, pokazane przez kreatywność kolegów, zostały zniszczone przez wniesienie krzyża na którym dokonało się odkupienie ludzkości. Przesłanie to zostało zakończone zaproszeniem do otwarcia drzwi Chrystusowi w swoim sercu. Każdy kto się zatrzymał, może to uczynić na swój indywidualny sposób.
   W radosnym przeżywaniu niedzieli i tego wydarzenia pomagał jeżdżący na rolkach w zawrotnym tempie ksiądz Piotr Szwaj, który później podzielił się z zebranymi swoim świadectwem życia. Mimo upalnej pogody, wszystkim organizatorom udało się zarazić swoim entuzjazmem zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Maria Sudak i Paulina Zarucka, klasa 1, nachylenie humanistyczne

Bardzo oryginalny sposób ewangelizacji. Przechodząc ulicą zauważyłam grupkę młodych ludzi robiących "coś". Zainteresowało mnie to, zatrzymałam się na chwilę i zostałam do końca... Taniec, muzyka, gesty. Wszystko dobitnie we mnie uderzyło. Przekonałam się, że można prezentować swoją wiarę w różny sposób. Był to piękny i głęboki akt chrześcijański młodych ludzi.

Aleksandra Michalak, klasa 1, nachylenie biologiczno-chemiczne

Więcej zdjęć w dziale: Galerie zdjęć.