<< Cze 2017 >>
Z wizytą w stolicy
poniedziałek, 07 października 2013 19:20

Zazwyczaj dłuższe wycieczki szkolne odbywają się w maju i w czerwcu, lecz tym razem uczniowie I LO w Brzegu mieli możliwość wyjazdu we wrześniu.

Dla dwóch klas „starego ogólniaka" – II „b" i III „a" oraz kilku uczniów z innych dzień 18 września 2013 był dniem, w którym rozpoczynali trzydniową eskapadę do Warszawy – miasta z burzliwą historią, pełną wzlotów i upadków, stolicy Polski, w której zapadają dla kraju najważniejsze decyzje.

Funkcję opiekunów pełnili: mgr Wojciech Wolak (organizator wycieczki), mgr Marta Król i mgr Agnieszka Krzywańska.

Miejscem spotkania był Plac Zamkowy w Brzegu, zaś godzinę zbiórki wyznaczono na 5.40, tak aby po kontroli policji, wejściu do autokaru i sprawdzeniu obecności móc ruszyć w drogę o godzinie 6.00. Po wykonaniu tych czynności, punktualnie o 6.00 autokar odjechał do Warszawy. Do przejechania było około 300 km, a do stolicy Polski uczestnicy wycieczki dotarli wczesnym popołudniem i od razu rozpoczęli zwiedzanie (Stare Miasto, Muzeum Historii Żydów Polskich, Pałac Kultury i Nauki oraz Krakowskie Przedmieście), po którym udali się do hostelu, w którym spędzili najbliższe dwie noce. Warszawa przywitała podróżnych jesiennym ciepłem i spokojem, które towarzyszyły im praktycznie przez całą wycieczkę.

Kolejne dwa dni wypełnione były zwiedzaniem i podziwianiem tego, co stolica kraju miała do zaoferowania najlepszego. Wszystkich atrakcji nie sposób wymienić, ale do najważniejszych należały m.in.: Sejm i Senat (niestety ze względu na posiedzenie senatorów uczniowie odwiedzili tylko salę, w której obradują posłowie), multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina, Centrum Nauki Kopernik, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Powązki.

Powrót zaplanowany na wieczór w dniu 20 września 2013 przebiegł bez żadnych problemów i w tym samym miejscu, w którym wyjazd miał swój początek, miał także i koniec. Na uczniów na Placu Zamkowym czekali już rodzice ciekawi wrażeń swoich pociech, dla których wycieczka ta była nie tylko okazją do zobaczenia „kawałka świata" (tym razem „polskiego"), ale również możliwością integracji między klasami uczestniczącym w wyjeździe.

Autor: mgr Wojciech Wolak