<< Lip 2017 >>
Finał niestety nie dla Brzegu
czwartek, 12 grudnia 2013 15:39

Szachiści z I LO z Brzegu zajęli 3 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Opolskiego Szkół Ponadgimnazjalnych. Niestety nie dało im to awansu do finału.

5 grudnia odbył się turniej półfinałowy w Kędzierzynie – Koźlu. Na starcie miały pojawić się 4 drużyny, jednak jedna nie stawiła się na miejsce. W ten sposób rozegrano zawody, w których rywalizowały ze sobą: I LO w Praszce, II LO w Kędzierzynie – Koźlu i „Stary Ogólniak". Na początku doszło do rozlosowania numerów startowych ekip. Z numerem 1 grało I LO z Brzegu, z dwójką II LO w Kędzierzynie, a z trójką I LO w Praszce. I LO przysługiwał w takim razie w pierwszej rundzie wolny los. Zatem mecz II LO z Kędzierzyna i I LO w Praszce otwierał rywalizację. Obydwie drużyny grały jak równy z równym i przez bardzo długi okres czasu żaden członek ekipy nie mógł wygrać swojej partii. Ta wyrównana rywalizacja jednak zakończyła się remisem 2-2. W drugiej rundzie I LO z Brzegu rozegrało mecz z ekipą gospodarzy. Uczniowie I LO z Brzegu starali się utrzeć nosa faworytom z Kędzierzyna, jednak rywale byli zbyt mocni na naszych szachistów. W efekcie nasi reprezentanci przegrali 0-4. Ostatnią, decydującą o awansie drużyny z Praszki lub Brzegu rywalizacją miało być spotkanie się obydwu drużyn. Uczniowie I LO wiedzieli, że nie są bez szans w tej konfrontacji. Tak też było. Co prawda po dosyć krótkim czasie uczniowie I LO przegrywali 0-1, to reszta partii miała przebieg, w którym każdy zawodnik naszej szkoły miał przewagę. Niestety, żaden z nich nie wykorzystał swojej szansy, co doprowadziło, że w konsekwencji drużyna ze „Starego Ogólniaka" przegrała 0,5 – 3,5 z drużyną z Praszki.

Szczegóły meczu można obejrzeć w protokole zamieszczonym poniżej.

Podsumowując, uczniowie I LO w składzie: Kasia Iwanyszczuk, David Hanrahan, Adrian Janeczek, Jan Żyrek spisali się lekko poniżej oczekiwań. Planem był awans, co prawda nie udało się, ale też źle nie jest. Już bardzo dobrym wynikiem okazało się bezapelacyjne zwycięstwo w powiatach. Wiemy również, że drużyna składała się z trzech pierwszoklasistów, dlatego możemy wierzyć, że za rok, czy dwa lata będzie lepiej.