Poniższy tekst pochodzi ze strony http://www.kuratorium.opole.pl/index.php/dyrektorzy-i-organy-prowadzace/informacje-biezace/1629-nowa-formula-sprawdzianu-i-egzaminu-maturalnego-od-roku-2015
Nowa formuła sprawdzianu i egzaminu maturalnego od roku 2015.
Informujemy, że na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostały opublikowane przykładowe zestawy zadań zgodnie z nową formułą sprawdzianu oraz egzaminu maturalnego od roku szkolnego 2014/2015.
Ponadto na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano rozmowę z dr. Marcinem Smolikiem, p.o. dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dotyczącą nowej formuły sprawdzianu i egzaminu maturalnego Sprawdzian 2015 / Matura 2015.
Przygotowane zostały zestawy:
• standardowe, w tym w językach mniejszości narodowych, języku mniejszości etnicznej i języku regionalnym oraz • dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych: słabosłyszących i niesłyszących, słabowidzących i niewidomych, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz – w przypadku sprawdzianu – upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.
Każdy zestaw zadań obejmuje poniższy pakiet materiałów:
a.arkusz dla ucznia wraz z rozwiązaniami zadań, w tym przykładowymi (wzorcowymi) realizacjami zadań otwartych krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi b.szczegółowy schemat punktowania c.informacje o wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej sprawdzanych w każdym zadaniu.
W przypadku zestawów zadań z języków obcych nowożytnych pakiet obejmuje również: d.transkrypcję nagrań do zadań na rozumienie ze słuchu e.pliki dźwiękowe w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z udostępnionymi materiałami:
•Nauczycieli – do wykorzystania ich w pracy z Uczniami na lekcji •Uczniów – do podjęcia próby samodzielnego rozwiązania zadań w domu (dzięki udostępnionym rozwiązaniom będziecie mogli sami sprawdzić własne umiejętności) •Rodziców – do zapoznania się z przykładowymi zadaniami i wymaganiami egzaminacyjnymi.
Szczegółowe informacje dotyczące sprawdzianu i egzaminu maturalnego od 2015 r. można znaleźć w informatorach, które są dostępne na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (sprawdzian, egzamin maturalny) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. W tych publikacjach– obok zwięzłego opisu regulacji prawnych – przedstawione zostały przede wszystkim przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na sprawdzianie i egzaminie maturalnym, wraz z rozwiązaniami.
|