Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
<< Sty 2020 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Reklama
Klub UNESCO z I LO na międzynarodowej konferencji
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 08 maja 2014 12:03

Klub UNESCO z I LO na międzynarodowej konferencji

    Nasza szkoła jako jedyna w województwie opolskim została zaproszona na międzynarodową konferencję zorganizowaną w Opolu. Klub UNESCO z I LO na międzynarodowej konferencji

   Dnia 2 kwietnia 2014 odbyła się w Opolu Międzynarodowa Konferencja „Patrzę i widzę, działamy i jesteśmy skuteczni” – Szkoły Stowarzyszone w UNESCO zorganizowana przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

   Nasza szkoła jako jedyna Szkoła Stowarzyszona UNESCO w Województwie Opolskim została zaproszona do zaprezentowania sprawozdania z działalności w tym zakresie. Prezentację obejmującą działania Szkolnego Klubu UNESCO w ostatnich latach przedstawiły pani Anna Królak i pani Agnieszka Hebda-Grabowska oraz Aleksandra Soroka z kl. 2b.

   Program konferencji uświetnił występ artystyczny naszych uczniów. Przed międzynarodowym gronem uczestników konferencji wystąpili: Joanna Piasecka z kl. 2c - laureatka 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej na szczeblu powiatowym oraz zdobywczyni wyróżnienia w tym konkursie na szczeblu wojewódzkim , Aleksandra Makłowicz, zwyciężczyni konkursu piosenki angielskiej „You Can Sing” w roku szkolnym 2012/2013 i Robert Kuziel z kl. 1b oraz w utworach instrumentalnych Dominika Brodzińska (flet poprzeczny) i Natalia Świerczek (skrzypce) z kl. 2b. Dominika Brodzińska jako dwukrotna laureatka konkursu poetyckiego w ramach Międzynarodowego Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zaprezentowała swój nagrodzony wiersz pt. „Moc słowa”.

   Część konferencji przygotowana przez naszą szkołę bardzo się podobała, czego wyrazem były gromkie brawa, gratulacje i podziękowania zarówno organizatorów, jak i uczestników spotkania.

   Podczas konferencji wystąpiła pani Maria Belina-Brzozowska – Krajowy Koordynator Programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO omawiając udział polskich szkół na rzecz edukacji dla pokoju, edukacji międzykulturowej, dla zrównoważonego rozwoju.

   Wykład na temat współpracy szkół województw opolskiego i śląskiego oraz Nadrenii-Palatynatu w zakresie realizacji podstawowych celów UNESCO wygłosił Anton Viktor Wyrobisch – przedstawiciel Szkół Stowarzyszonych UNESCO w Nadrenii-Palatynacie. Pan Piotr Dobrasz z Centrum Inicjatyw UNESCO omówił natomiast działalność sieci klubów i centrów UNESCO w części „Aktywna partycypacja, tolerancja i dialog”.

   Możliwość uczestnictwa w konferencji była okazją do poszerzenia wiedzy o kulturze niemieckiej. Nasi uczniowie mogli również wykazać się swoimi talentami oraz zdobyć nowe doświadczenia na polu artystycznym. Doświadczenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, a sposobność reprezentowania szkoły była dla nas ogromnym wyróżnieniem.

Autor: Aleksandra Makłowicz, klasa 1b (nachylenie biologiczno-chemiczne)