<< Cze 2017 >>
Konkurs Historyczny 2014
niedziela, 25 maja 2014 20:41

Konkurs Historyczny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Tematyka konkursu „Ostatnia elekcja Rzeczypospolitej – historia Polski w dobie Stanisława Augusta Poniatowskiego”, który odbył się 16 kwietnia (środa) 2014 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła dziejów Rzeczypospolitej Polskiej i Europy w czasach, kiedy naszym krajem władał ostatni król elekcyjny. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO Wojciech Wolak. Warto wspomnieć, iż była to już piąta edycja zmagań, cieszących się coraz większą popularnością wśród gimnazjów powiatu brzeskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią ostatnich lat I Rzeczypospolitej – okresu, który wielu Polakom jednoznacznie kojarzy się z degradacją i upadkiem kraju sięgającego niegdyś „od morza do morza”.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – w sumie walczyło 22 uczniów z sześciu gimnazjów powiatu brzeskiego (trzy z Brzegu, po jednym z Grodkowa, Kościerzyc i Lewina Brzeskiego). Później zaś przyszedł czas na część ustną konkursu. Nad sprawnym przebiegiem zmagań czuwała komisja konkursowa w składzie: P. Monika Wodiany (PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach), P. Witold Linard (Zespół Szkół nr 1 z OS w Brzegu), P. Sylwia Łuczak (PG nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu), P. Danuta Zaryczańska (GP nr 2 im. Józefa Elsnera w Grodkowie), P. Irena Kwiatkowska (PG im. Polskich Olimpijczyków w Lewinie Brzeskim), P. Kordian Zamojski (Zespół Szkół nr 2 z OI w Brzegu) oraz P. Wojciech Wolak (I LO Brzeg).

A oto indywidualne wyniki zmagań z historią Polski i Litwy pod rządami Jagiellonów:
I miejsce: Joanna Janiec (GP nr 2 im. Józefa Elsnera w Grodkowie),
II miejsce: Robert Bielecki (Zespół Szkół nr 2 z OI w Brzegu),
III miejsce: Krzysztof Przybysz (Zespół Szkół nr 1 z OS w Brzegu).

Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej obronił Zespół Szkół nr 2 z OI w Brzegu.

W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Samorząd Uczniowski I LO. Wszystkie wyróżnienia wręczali Pan Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Powiatu Brzeskiego Michał Siek oraz Pani Dyrektor I LO w Brzegu Małgorzata Dyminczuk.

Organizator konkursu pragnie podziękować Pani Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Brzeskiego Brygidzie Jakubowicz za pomoc w organizacji turnieju. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na szóstą już edycję konkursu w naszej placówce.

Autor: mgr Wojciech Wolak

Zdjęcia z konkursu prezentujemy dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Brzegu.