<< Kwi 2017 >>
Z wizytą w stanicy WOPR
wtorek, 24 czerwca 2014 20:09
Uczniowie klasy 1b z wizytą w stanicy WOPR w Brzegu

Dnia 23.06.2014r. uczniowie klasy 1 b wraz z wychowawczynią mgr Anną Królak udali się na wycieczkę do brzeskiej stanicy WOPR. Celem tej wizyty było przeprowadzenie lekcji wychowawczej, na temat obecnie aktualny dla wszystkich uczniów, a mianowicie bezpieczeństwa podczas wakacji. W drogę do miejsca docelowego wyruszyliśmy o godz. 9.00. Droga do położonej za mostem siedziby WOPR zajęła nam około pół godziny.

Po dotarciu na miejsce byliśmy zaskoczeni wyglądem całego obiektu, jego wyposażeniem i atutami rekreacyjnymi. Okazało się, iż jest to nie tylko miejsce pracy, ale również doskonała przestrzeń do relaksu i odpoczynku na łonie natury. Wykład, przeprowadzony przez ratownika z trzydziestoletnim doświadczeniem w zawodzie, pana Zbigniewa Bajsarowicza, będący częścią programu naszej wycieczki był bardzo pouczający i uświadomił nam wiele spraw związanych z kwestią bezpieczeństwa nad wodą. Dowiedzieliśmy się jak zdradliwa może być woda oraz zawarte w niej przedmioty. Pan Bajsarowicz przytoczył nam również wiele sytuacji, z którymi spotkał się podczas swojej wieloletniej pracy, wskazał nam również na najczęstsze przyczyny wypadków na obiektach wodnych.

Mieliśmy również okazję do dyskusji na temat poprawności użytkowania wszelkich sprzętów wodnych, a ponadto niektórzy mogli spróbować swoich sił w przymierzaniu kamizelki asekuracyjnej.

Nasza rozmowa nie zamykała się jedynie w kręgu bezpieczeństwa nad wodą. Rozmawialiśmy też o zagrożeniach w ruchu drogowym oraz o rodzaju i wpływie środków odurzających oraz o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Wycieczka nie była jednakże tylko formą zajęć lekcyjnych. W czasie trwania naszego wyjścia miło spędziliśmy czas na grillowaniu kiełbasek i rozmowach.

Nie podlega jednakże żadnej dyskusji, że dla większości uczestników, największą atrakcją całej wycieczki była przejażdżka motorówką po Odrze.

Dostarczyła ona nam wielu niezapomnianych i emocjonujących wrażeń, przy czym nie uniknęliśmy również bliskiego kontaktu z wodą. Byliśmy również świadkami interwencji służb ratowniczych, a o dokładnym przebiegu całego zdarzenia opowiedział nam pan Zbigniew Bajsarowicz. Jego relacja urzeczywistniła nam problem bezmyślności w kontakcie z żywiołem oraz w dokładniejszy sposób zobrazowała jego codzienną pracę.

Wrażenia związane z wycieczką niewątpliwie pozostaną w naszej pamięci na bardzo długi czas. Wycieczka bardzo nam się podobała, gdyż była połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Dała ona nam również okazję do jeszcze lepszej integracji w obrębie klasy i poznania wzajemnych poglądów na pewne tematy. Szczególnie serdecznie dziękujemy panu Zbigniewowi Bajsarowiczowi za mile spędzony czas, mądre rady, ostrzeżenia i emocje.

Aleksandra Makłowicz, kl. 1b