<< Kwi 2017 >>
Żeby Polska była Polską!
środa, 10 września 2014 13:31

Żeby Polska była Polską!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu wystąpili 1 września na uroczystości poświęconej nadania rondu imienia generała Stanisława Sosabowskiego

Dzień pierwszego września na długo pozostanie w pamięci, zarówno narodu polskiego, jak i całego świata. Jest to bowiem data, która zmieniła życie milionów ludzi, czyniąc je walką o przetrwanie. Wybuch wojny postawił również ludzkość przed trudnymi, życiowymi wyborami. Dzień rozpoczynający dziewiąty miesiąc roku ma także jeszcze jeden, historyczny wydźwięk, jest to także data upamiętnienia wybitnego polskiego generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego.

Właśnie tego dnia w Brzeskim Klubie Garnizonowym zorganizowane zostały obchody na cześć Generała. Okazją do świętowania było nadanie imienia Stanisława Franciszka Sosabowskiego rondu znajdującemu się u zbiegu dróg krajowych nr 94 i 33. Wydarzenie zaszczycili obecnością liczni goście, między innymi kombatanci wojenni oraz przedstawiciele władz. Swoim przybyciem, uroczystość uświetniła również pani Helena Rajczuk, autorka książki „Ostatni desant", opisującej życie jej ojca, współpracownika generała Sosabowskiego. Uroczystość składała się z dwóch części-oficjalnej, podczas której kombatantom nadane zostały odznaczenia oraz artystycznej, w której wystąpili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Przygotowaniem scenariusza i koncepcji artystycznej zajęły się nasze polonistki, Panie: mgr Grażyna Woźniak, mgr Beata Kruczek, mgr Agnieszka Krzywańska oraz mgr Zofia Wirga-Kołecka. W roli narratorów obsadzeni zostali Klaudia Kowalska oraz Patryk Tracz. Duet ten przybliżył zebranym życiorys i koleje losu generała Sosabowskiego. W całym przedstawieniu nie zabrakło również miejsca na typowo artystyczną część, gdzie uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. Liryczny wydźwięk całemu przedstawieniu nadali recytatorzy: Natalia Świerczek, Aleksandra Mazurek, Małgorzata Chamot, Paulina Furtak oraz Adam Wrzeszczyński. Recytujący utwory uczniowie wykazali się niespotykanym zaangażowaniem, w recytację włożyli całe serce, a ogólny przekaz nacechowali emocjonalnością. Z nastrojowo oświetlonej sceny popłynęły słowa z wierszy J. Słowackiego, A. Słonimskiego Z. Herberta i innych wybitnych poetów. Na scenie nie mogło oczywiście zabraknąć samego generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego. W zaszczytną rolę odegrał Michał Jakubów, który, ubrany w mundur, miał najtrudniejsze zadanie spośród wszystkich występujących artystów. Istotnym punktem całego spotkania była sama muzyka. O tło muzyczne zadbała damska część grona artystycznego. Widzowie mogli podziwiać między innymi instrumentowy duet. Utwór „Humoreska", wykonany przez skrzypaczkę Natalię Świerczek i flecistkę Dominikę Brodzińską zachwycił wszystkich zgromadzonych gości. Jednakże przysłowiowe „pierwsze skrzypce" w całej oprawie muzycznej odgrywał fortepian. Dźwiękami instrumentu klawiszowego wszystkich gości raczyła Barbara Hnat. W całym przedstawieniu znalazło się również miejsce na śpiew. Aleksandra Makłowicz wykonała dwa utwory ,,Biały krzyż" z repertuaru Czerwonych Gitar oraz „Żeby Polska była Polską", autorstwa Jana Pietrzaka. Do wykonania utworu kończącego występ, jakim była patriotyczna pieśń „Żeby Polska była Polską", włączyli się wszyscy aktorzy i widownia. Działanie to dodatkowo wzmocniło i tak silny już wydźwięk patriotyczny tego wyjątkowego spotkania.

Możliwość uczestniczenia uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu w tym wydarzeniu była niewątpliwie wielkim zaszczytem i wyróżnieniem.

Aleksandra Makłowicz
Koło dziennikarskie I LO

Uroczystość nadania imienia gen. S. Sosabowskiego dla ronda znajdującego się na obwodnicy Brzegu

Uroczystość przebiegała w asyście wojska oraz pocztów sztandarowych. Rondo im. generała Stanisława F. Sosabowskiego. Na zdjęciu kpt Józef Wojdyła, jedyny żyjący na terenie Opolszczyzny były żołnierz gen. Stanisława F. Sosabowskiego.