<< Sie 2017 >>
czwartek, 20 listopada 2014 15:06
Poznając innych poznajesz samego siebie

Międzynarodowa wymiana młodzieży w I LO

Międzyszkolna wymiana młodzieży jest niewątpliwie świetną okazją do poznania nowych osób, zawarcia przyjaźni oraz miłego spędzenia czasu. Z wymiany tej płynie również, istotniejsza korzyść, jest nią możliwość podszkolenia umiejętności językowych, a także sposobność zapoznania się z inną kulturą. W I Liceum Ogólnokształcącym ma ona długoletnia tradycję a jest możliwa dzięki wsparciu Polski-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu mieli okazję uczestnictwa w takim przedsięwzięciu od 3 do 9 października bieżącego roku. Partnerem obydwu placówek była niemiecka szkoła z siedzibą w nadmorskiej miejscowości Eckernförde. Młodzież przyjechała do Polski w godzinach porannych dnia 03.10.2014r. Każdy uczeń był zobowiązany do obioru swego gościa oraz jego zakwaterowania. Pierwszy dzień był czasem wzajemnego poznawania się. Współpraca polskich szkół zaowocowała zorganizowaniem spotkania poznawczego, podczas którego uczestnicy brali udział w różnego rodzaju grach integracyjnych. Atmosfera całego zebrania była wesoła, w szczególności w momencie próby nauczenia naszych kolegów kilku słów po polsku. Zwieńczeniem spotkania było udanie się do studia fotograficznego, w którym uczestnicy wymiany pozowali do pamiątkowych zdjęć. Weekend zarezerwowany był do dyspozycji rodzin przyjmujących gości. Podczas weekendu młodzież z brzeskich szkół zapewniła kolegom z Niemiec wiele atrakcji. Nie obyło się bez pokazania naszego rodzinnego miasta, Brzegu, a także podróży do Wrocławia czy wieczorów w restauracjach czy klubach. W poniedziałek wszyscy uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjazd ten był niewątpliwie momentem zadumy i przemyśleń. Natomiast we wtorek udaliśmy się do Muzeum Piastów Śląskich, gdzie odbyło się spotkanie ze starostą powiatu brzeskiego. Po wizycie na zamku nasi niemieccy goście stoczyli mecz siatkowy z uczniami obydwu brzeskich szkół. Środa była aktywnym dniem. Cała grupa udała się na wspinaczkę na Ślężę. Dzień zakończyliśmy ogniskiem. Czwartek był ostatnim dniem pobytu naszych kolegów w Polsce. Spędziliśmy go wspólnie we Wrocławiu. Po intensywnym zwiedzaniu miasta, powróciliśmy do Brzegu, gdzie miało miejsce ostatnie już spotkanie wszystkich uczestników. O godzinie dwudziestej musieliśmy pożegnać naszych niemieckich partnerów, którzy udali się w długą podróż powrotną do domu.

Wymiana ta była bez cienia wątpliwości wspaniałą okazją do zawarcia nowych przyjaźni na lata. Każdy z uczestników miał okazję do miłego spędzenia czasu wśród wspaniałych ludzi. Ponadto wymiana ta miała również charakter edukacyjny. Przedsięwzięcia takie to niewątpliwie ciekawy i skuteczny sposób na poszerzenie wiedzy młodzieży.

Aleksandra Makłowicz kl. 2 "b" (biologiczno-chemiczna), Koło dziennikarskie w I LO