<< Gru 2017 >>
192021222324
"Zachowałam się jak trzeba"
poniedziałek, 04 maja 2015 09:12

"Zachowałam się jak trzeba"

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu 24 marca postanowili uczcić pamięć o żołnierzach wyklętych. Z tej okazji zorganizowali występy artystyczne, pomiędzy którymi prowadzący (Agata Frańczuk oraz Maciej Wojciechowski, oboje z klasy 1b - "biol-chem") opowiadali o żołnierzach i ich niezwykłej historii. Choć mowa była o wszystkich, główną bohaterką wydarzenia była "Inka" - Danuta Siedzikówna, która zginęła za ojczyznę mając niespełna osiemnaście lat. Uczniowie pragnęli przybliżyć wszystkim szczególnie tę postać ze względu na jej młody wiek - była rówieśniczką wielu z nich, kiedy podjęła tak ważną decyzję o walce, za którą została skazana na śmierć. Jej oddanie sprawie i determinacja poruszyły wielu, a odtworzony fragment filmu "Ja jedna zginę. Inka 1946" z egzekucją Danuty zszokował obojętnością plutonu egzekucyjnego, który bez słowa zastrzelił tak młodziutką dziewczynę. Wzruszające były słowa Inki, odczytywane wielokrotnie podczas apelu: "Zachowałam się jak trzeba".

Część artystyczna utrzymana była w duchu patriotycznym. Otworzył ją występ taneczny (Alicja Kopczyńska, Emilia Bereżańska, Amanda Piszczek, Inga Kiełtyka, Klaudia Gołąb, Paulina Kolk) do utworu "Polska" Kultu. Po filmiku ze sceną egzekucji "Inki" zaśpiewała Patrycja Dobrzańska, a całe wydarzenie zamknął utwór "Mury" w wykonaniu Oli Makłowicz i chóru dziewcząt, który zachwycił wszystkich na sali. Przez cały czas uczniowie mogli przeczytać informacje o żołnierzach wyklętych, wyświetlane na ekranie. Ich tragiczna historia i bezwzględne oddanie ojczyźnie bez wątpienia wstrząsnęły i zainspirowały uczniów biorących udział w tym wyjątkowym apelu.

Monika Lasota, klasa 2b, Koło Dziennikarskie ILO

Link do pełnej galerii z wydarzenia: KLIKNIJ.