<< Maj 2017 >>
Polska - Niemcy. Przełamywanie stereotypów
wtorek, 01 grudnia 2015 18:37

Polska - Niemcy. Przełamywanie stereotypów

Międzynarodowa wymian, w której uczestniczą I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu i Jungmannschule Eckernförde, ma już kilkunastoletnią tradycję. Eckernförde to miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Bałtyckim w pobliżu granicy z Danią. Jak co roku, realizacja tego międzynarodowego projektu była możliwa dzięki współpracy nauczycieli z I L0 i ZSE w Brzegu oraz dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

W tym roku w wymianie wzięło udział 24 uczniów z Polski i Niemiec wraz z opiekunami. Młodzież zza naszej zachodniej granicy podczas pobytu w Polsce realizowała przed południem program przygotowany przez koordynatorów projektu, popołudniu zaś przebywała w gościnie u rodzin polskich.

W dniach od 09 do 15 października uczestnicy projektu zwiedzali Brzeg, Kraków i Wrocław, odwiedzili Auschwitz oraz byli na wycieczce na Ślęży.

W dniu 15 października na Zamku Piastów Śląskich starosta Maciej Stefański spotkał się z uczestnikami międzynarodowej wymiany młodzieży. W spotkaniu wzięli udział opiekunowie grupy niemieckiej, dyrektor I L O w Brzegu Małgorzata Dyminczuk, wicedyrektor ZSE oraz nauczyciele- koordynatorzy projektu.

Zdaniem uczniów wymiana pozwala lepiej poznać rówieśników z miast partnerskich, ich zainteresowania i zwyczaje. Jedna z uczestniczek wymiany, Sandra Stanowska, tak opowiada o swoich wrażeniach: ,,Jestem bardzo zadowolona z przebiegu wymiany, chętnie wezmę udział w takim przedsięwzięciu jeszcze raz. Najbardziej podobał mi się czas spędzany wspólnie na robieniu najzwyklejszych rzeczy. W przedostatnim dniu zorganizowaliśmy małą imprezę, jedliśmy pizzę, oglądaliśmy filmy, śmialiśmy się i poznawali lepiej. Nigdy nie zapomnę tego wieczoru".

Jak widać takie doświadczenia sprzyjają zbliżeniu naszych krajów i przełamywaniu wzajemnych stereotypów.