<< Cze 2017 >>
Podsumowanie Maratonu Pisania Listów 2015
niedziela, 20 grudnia 2015 20:23
Podsumowanie Maratonu Pisania Listów w I LO w Brzegu

Dzień 10 grudnia 2015 roku przejdzie do historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu. Wszystko za sprawą pierwszego udziału szkoły w Maratonie Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International i pokrywającego się terminem z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Poprzez swój udział społeczność szkolna miała okazję wyrazić wsparcie lub nawet pomóc więźniom sumienia oraz innym narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

- Wierzymy, że pisanie takich listów bardzo pomoże tym ludziom. Liczymy na to, że niesprawiedliwie uwięzieni zostaną uwolnieni. Dzięki temu integrujemy się i walczymy dla ich dobra. I to jest dla nas najważniejsza kwestia – mówi Natalia Ignatowicz, uczennica z klasy 2b (nachylenie biologiczno-chemiczne) w I LO.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Przykładem jest Moses Akatugba z Nigerii, który skazany był na karę śmierci. Został ułaskawiony i jest już na wolności, z rodziną.

Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. W tym roku odbył się w rekordowej liczbie ponad 600 miejsc w całej Polsce i w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce napisano ponad 270 tys. listów, z czego 1793 było dziełem społeczności I LO w Brzegu.

Po wcześniejszym zapoznaniu się z sytuacją bohaterów tegorocznej akcji, wystarczyło stworzyć list - krótki, uprzejmy, oparty na faktach i potwierdzony własnym nazwiskiem. Pisano w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. Najwięcej sympatii i współczucia wzbudzili Teodora del Carmen Vasquez z Salwadoru skazana na 30 lat więzienia za rzekomą aborcję, Yecenia Armenta z Meksyku oskarżana o bezpodstawne zabójstwo męża oraz młode dziewczyny z Burkina Faso zmuszane do aranżowanych małżeństw.

W wydarzenie zaangażowali się nauczyciele przedmiotów humanistycznych I LO - polonistki: mgr B. Kruczek, mgr A. Krzywańska, mgr G. Woźniak, angliści: mgr A. Hebda-Grabowska, mgr A. Karbowska, mgr B. Kozicka, mgr B. Kozłowska, mgr M. Szkudlarek, germaniści: mgr M. Borgula-Janicka, mgr A. Królak, mgr A. Sobutka, historyk: mgr W. Wolak oraz opiekun szkolnej biblioteki, mgr A. Łazor. Spośród społeczności uczniowskiej w organizacji dnia pomagali: Wojciech Kłysz, Andrzej Diduch, Sebastian Słodki, Wojciech Strąk, Aleksandra Mika, Patryk Pastuszczak (sekretariat biura Maratonu) oraz Alicja Kopczyńska, Inga-Kiełtyka i Katarzyna Palus (obsługa fotograficzna, Szkolny Klub Fotograficzny).

Jednak największe słowa uznania należą się bez wątpienia wszystkim uczniom, którzy z tak wielkim zaangażowaniem wspierali innych w walce o ich prawa człowieka. Sam udział był i pozostanie najlepszą lekcją tego, jakimi zasadami należy kierować się w dorosłym życiu.

Gorące podziękowanie chcemy skierować do dyrekcji Publicznego Gimnazjum nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu. Obie placówki, na prośbę organizatorów, oddelegowały uczniów klas trzecich do wsparcia naszego wydarzenia. Ich wkład jest z pewnością widoczny w końcowej liczbie napisanych listów.

Wydarzenie i jego organizacja były możliwe dzięki wsparciu podmiotów zewnętrznych. Chcielibyśmy podkreślić dużą pomoc, jaką otrzymaliśmy od Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu (naczelnik wydziału Pani Brygida Jakubowicz) oraz sklepu z drukami oraz artykułami szkolnymi „EMPiF” w Brzegu (właściciel Pan Franciszek Grabowski). Materiały papiernicze – bloki listowe, koperty oraz papier ksero – otrzymane od darczyńców wykorzystano do napisania prawie dwóch tysięcy listów.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Maraton Pisania Listów ponownie zagości w I LO i stanie się stałym elementem działań społeczności uczniowskiej.

Maraton Pisania Listów 2015 w statystykach

Napisaliśmy:

114 listów do Arabii Saudyjskiej

212 listów do Burkina Faso

65 listów do Grecji

287 listów do Iranu

130 listów do Malezji

218 listów do Meksyku

159 listów do Syrii

315 listów do Salwadoru

226 listów do USA

67 listów do Uzbekistanu

SUMA: 1793 listy

WAGA LISTÓW: 10, 338 kg

O Amnesty International

Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów osób, które walczą o świat, w którym prawa człowieka przysługują wszystkim. Organizacja działa od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Prowadzimy kampanie przeciwko naruszeniom praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Galerie zdjęć z wydarzenia - autorzy Inga Kiełtyka (2b), Alicja Kopczyńska (3d), Katarzyna Palus (2b).