<< Lip 2017 >>
Uczniowie „Starego” z wizytą na wrocławskiej Politechnice
piątek, 14 kwietnia 2017 08:04
Uczniowie „Starego” z wizytą na wrocławskiej Politechnice

7 kwietnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Najmłodszy wydział tej uczelni jako jedyny w Polsce posiada tak nowocześnie wyposażone laboratoria. Podczas zwiedzania pracowni towarzyszyli nam wykwalifikowani naukowcy (absolwenci PWr). Na początku mieliśmy okazję zobaczyć mikroskop elektronowy, służący do obserwowania bardzo małych cząstek – nanocząstek. Dowiedzieliśmy się, że na pozornie gładkiej płytce tak naprawdę znajdują się nierówności, których nie da się dostrzec gołym okiem. Dla porównania nanocząsteczki są 1000-krotnie mniejsze od średnicy włosa. Oglądaliśmy również pomieszczenie clean room, do którego można wejść jedynie w specjalistycznym ubraniu, gdyż panują tam sterylne warunki, określona temperatura oraz wilgotność powietrza. Byliśmy w Laboratorium Mikrosystemów Grubowarstwowych, gdzie wykonuje się między innymi badania nad miniaturyzacją i integracją elementów elektronicznych, czujników, przetworników i mikrosystemów w jeden układ typu 3D oraz wykorzystuje się techniki LTCC do wytwarzania zintegrowanych układów łączności bezprzewodowej czy opracowania nowych materiałów do różnorodnych zastosowań (czujniki, źródła energii, układy RFID, ...). Przyglądaliśmy się wycinaniu drobnych elementów na płytkach laserem oraz poznaliśmy metodę sitodruku.

W Laboratorium diagnostyki czujników chemicznych i technologii nanostruktur wykonuje się badania nad nowoczesnymi czujnikami do wykrywania różnego rodzaju niebezpiecznych gazów oraz tkaninami generującymi prąd przy użyciu nanocząstek. Obserwowaliśmy reakcję syntezy nanocząstek złota oraz srebra, a także zobaczyliśmy badanie czujnika do detekcji chloru, który w dużych ilościach jest szkodliwy dla człowieka. Wyjazd na Politechnikę Wrocławską był bardzo udany, dowiedzieliśmy się wiele na temat nowych technologii, pracy studentów i doktorantów w laboratoriach oraz poznaliśmy nowoczesną bazę naukową uczelni.

Autorzy: K. Bieńkowska (klasa 2c), mgr A. Królak