<< Gru 2017 >>
192021222324
A to czytaj, kto ciekawy
poniedziałek, 11 września 2017 15:41

A TO CZYTAJ, KTO CIEKAWY

Dnia 8 września 2017r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W ten sposób nasza szkoła postanowiła włączyć się w prowadzoną od 2012r. pod patronatem pary prezydenckiej ogólnopolską akcję czytania wybitnych polskich dzieł literackich, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości.

Dramat „Wesele" nawiązuje do autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskiej wsi Bronowice. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901r. w Teatrze Miejskim w Krakowie, w tym samym roku „Wesele" zostało po raz pierwszy wydane drukiem. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył w lutym bieżącego roku podczas internetowego głosowania czytelników, pozostawiając w pokonanym polu „Przedwiośnie" S. Żeromskiego, „Pamiętniki Soplicy" H. Rzewuskiego oraz „Beniowskiego" J. Słowackiego.

Scenariusz szkolnej imprezy przygotowały nauczycielki języka polskiego – panie Agnieszka Krzywańska i Beata Kruczek. W biesiadzie weselnej oraz głośnym czytaniu udział wzięli uczniowie klas III: Ada Polańska, Robert Solski, Dawid Dobrowolski, Aleksandra Łojowska, Joanna Gadzińska, Angelika Szpulak, Marek Skowron, Mikołaj Cyprych, Jakub Staniszewski, Maciej Kuliński, Sebastian Słodki oraz uczennice klasy II – Karolina Trubiewska i Hanna Skonecka. Muzyczną ilustrację dla odczytywanych fragmentów aktów I i III „Wesela" stanowiły piosenka "Wesele" Marka Grechuty oraz pieśń Chochoła w wykonaniu Czesława Niemena, który swoim melancholijnym głosem wprowadził w nastrój zadumy weselnych gości. Jeden z elementów dekoracji utworzyło wielkie kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, który zalicza się do grona najgenialniejszych polskich artystów. Zapoznając się z przygotowanymi informacjami, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mogli dowiedzieć się, że autor „Wesela" to nie tylko wybitny poeta i dramatopisarz, ale również utalentowany malarz, inscenizator, autor librett operowych, projektant witraży, mebli, człowiek, który, mimo przedwczesnej śmierci w wieku 39 lat, pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny.

Warto było przy okazji Narodowego Czytania poznać fragmenty „Wesela" S. Wyspiańskiego, by przekonać się, jak w wizjonerski sposób ukazał on najistotniejsze sprawy dotyczące historii Polski i naszego narodu.

Jan Wyrzykowski