<< Wrz 2018 >>
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego czytają klasykę
czwartek, 28 września 2017 17:48

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego czytają klasykę

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu w ramach współpracy z opolskim teatrem bierze udział w projekcie „klasyka czytana”. Dnia 26 września 2017r. grupa uczniów z klas humanistycznych pod opieką nauczycielek polonistek, pani Beaty Kruczek i pani Agnieszki Krzywańskiej wybrała się do opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego na pierwsze w tym roku szkolnym „czytanie klasyki”. Jest to projekt organizowany przez teatr, skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej. Podczas spotkań aktorzy czytają tekst sztuki, a następnie wracają na scenę wraz z reżyserem, aby poznać opinię widzów i przedyskutować z nimi temat poruszony w utworze. Tym razem zaprezentowana została sztuka Tadeusza Różewicza „Do piachu” ( reż .Marta Steker), która przedstawia dość kontrowersyjne spojrzenie na partyzantów i członków Armii Krajowej z czasów II wojny światowej. W sztuce żołnierze zostają przedstawieni bardziej ludzko, niż przywykliśmy ich sobie wyobrażać,bez zbędnego patosu. Tekst jest odbierany jako kontrowersyjny przez demitologizację żołnierzy, życia partyzantów, nie kryjąc jego przemilczanych, mrocznych stron. Rozmowa z obsadą pomogła lepiej zrozumieć przesłanie tekstu, ich własne odczucia skonfrontować z własnym rozumieniem pojęcia patriotyzmu. Było to bardzo ciekawe i wzbogacające doświadczenie, inna forma mówienia o historii. Cieszymy się, że szkoła uczestniczy w tym projekcie i czekamy na kolejne czytanie klasycznego tekstu.

Klaudia Kwiatkowska