<< Gru 2017 >>
„Czy poszedłbyś walczyć, mój synu?” Święto wolnej Polski w I LO w Brzegu
czwartek, 16 listopada 2017 07:06
„Czy poszedłbyś walczyć, mój synu?” Święto wolnej Polski w I LO w Brzegu

11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji dzień wcześniej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu odbył się wyjątkowy apel. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością najznamienitsi goście – poseł na Sejm RP Pan Paweł Grabowski, starosta brzeski Pan Maciej Stefański, Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Mariusz Bochenek oraz kapitan Andrzej Hołówka z 1. Pułku Saperów z Brzegu.

Scenariusz spotkania oparty był o chwytające za serce wiersze i pieśni oraz opowiedzianą przez uczniów historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Treść apelu wywołała refleksję na temat patriotyzmu kiedyś, gdy nasz kraj trawiła wojna, i teraz, gdy żyjemy w spokoju i wolności. Możemy zadać sobie pytanie, które zawierał jeden z recytowanych wierszy, dotyczące poświęcenia dla ojczyzny i odwagi w walce o wolność. Obserwując uczniów oraz ich reakcje na utwory odpowiedz na powyższe pytanie wydaje się być jednoznaczna – pomimo tego, że nie należymy do pokolenia „Kolumbów” oraz że urodziliśmy się w wolnej Polsce, żaden z nas nie zawahałby się stanąć do walki. Wszyscy, którzy rodzą się Polakami wcześniej czy później odkrywają w sobie ten dawny patriotyzm, który popychał naszych ojców i dziadów do wielkich poświęceń w imię narodu. Jako społeczeństwo z tak bogatą i tragiczną historią niejako w genach zapisane mamy, że niepodległość związana jest z walką.

W trakcie apelu recytowane były wiersze z różnych epok, które prezentowały jedno, niezmienne dążenie do wolności i niezależności. Nie wolno zapominać również o niezaprzeczalnym wkładzie pisarzy i poetów w walkę o niepodległość Polski. Spod ich piór wyszło wiele utworów, które zagrzewały żołnierzy do walki, a dzisiaj wyciskają łzy z oczu, o czym mógł się przekonać każdy, kto uczestniczył w apelu. Akademia, w której udział wzięli uczniowie z klas 1a, 2a, 2b, 3d i 3e, została przygotowana przez panie polonistki – Beatę Kruczek i Agnieszkę Krzywańską oraz pana wicedyrektora Wojciecha Wolaka.

Jako uczestnik wiem, że pytania zawartego w tytule nie muszę zadawać moim szkolnym koleżankom i kolegom – w tym dniu odpowiedź może być tylko jedna.

Julia Buczkowska