<< Lis 2018 >>
Trzeci raz w ważnych sprawach
wtorek, 19 grudnia 2017 06:28
Trzeci raz w ważnych sprawach

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu po raz trzeci z rzędu zorganizowano Maraton Pisania Listów w ramach akcji propagowanej przez Amnesty International. Celem akcji jest pomoc dla niesłusznie skazanych, odsiadujących długoletnie wyroki więzienia oraz dla tych, których podstawowe prawa są łamane.

Warszawska centrala organizacji Amnesty International wskazała 10 postaci, w imieniu których społeczność uczniowska I LO pisała listy będące apelami do władz krajów, z których bohaterowie i bohaterki się wywodzą. I tak pisaliśmy w imieniu Xulhaza z Bangladeszu, Ni Yulan z Chin oraz Sakrisa Kupili z Finlandii mając przy tym nadzieję, że nasze starania wpłyną na decyzję władz zaangażowanych krajów. Nasze nadzieje wiążemy z faktem, że dwa lata temu również i dzięki naszym listom udało się doprowadzić do uwolnienia dwójki ówczesnych bohaterów Maratonu.

Według tegorocznych danych w 705 różnych miejscach w Polsce napisano ponad 300 tys. listów. Liczba ta jest imponująca, a my mamy satysfakcję, że mieliśmy w tym nasz osobisty wkład. W tegorocznym Maratonie napisaliśmy:

168 listów do Bangladeszu – interweniując w sprawie niewłaściwie prowadzonego śledztwa,
425 listów do Chin – apelując do władz by te zaprzestały nękania,
408 listów do Czadu – broniąc skazanego za wpis na Facebooku,
311 listów do Egiptu – broniąc skazaną na podstawie fałszywych zarzutów,
400 listów do Finlandii – interweniując w sprawie rygorystycznego prawa wobec osób transpłciowych,
326 listów do Hondurasu – popierając ruch MILPAH, który staje w obronie rdzennej ludności,
266 listów do Izraela – reagując na prześladowanie Palestyńczyków,
368 listów do Jamajki – wspierając bohaterkę w walce z wymiarem sprawiedliwości,
153 listy do Madagaskaru – broniąc bohatera, który troszczy się o losy lasu tropikalnego,
oraz 355 listów do Turcji – walcząc o prawa, dla tych którzy w walce z aparatem państwowym stoją na straconej pozycji.

Podsumowując, w roku 2017 napisaliśmy łącznie 3180 listów – wśród nich znalazły się listy w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Ponownie wyrażamy nadzieję, że nasze starania przyniosą oczekiwane przez wszystkich rezultaty.

Niezmiernie jest nam miło złożyć podziękowania na ręce dyrekcji oraz opiekunów szkół podstawowych z terenu Brzegu, które odpowiedziały na zaproszenie organizatorów i wzięły udział w akcji. Wśród zaproszonych znaleźli się uczniowie z PSP nr 6 w Brzegu wraz z opiekunem mgr P. Szewczukiem, z PSP nr 8 z opiekunem mgr K. Wolak, z PSP nr 5 z opiekunem mgr B. Bochniarz oraz z PSP nr 1 z opiekunem mgr M. Suflitą. Wkład zaproszonych gości jest bardzo cenny. Jednak największe podziękowania należą się społeczności uczniowskiej I LO. Dzięki ich zaangażowaniu licznik Maratonu dla szkoły przekroczył niebotyczną liczbę trzech tysięcy. Wszystkie listy zostały zweryfikowane i ujęte w oficjalnych statystykach. Bardzo sprawnie z tego zadania wywiązali się uczniowie pracujący w szkolnym sekretariacie Maratonu wywodzący się z klas 2a (Natalia Debera, Julia Maciejewska, Kacper Strojec, Magdalena Szpetkowska), 2b (Natalia Siedlecka, Hanna Mokrogulska, Michalina Pączek, Karolina Treffler, Magdalena Zalewska) oraz 3c (Aleksandra Łojowska, Alicja Posłuszny, Patrycja Szachnowska). Ich cierpliwość, zaangażowanie oraz ciężka praca pozwoliły bez kłopotów przeprowadzić przedsięwzięcie o takiej skali. Całość została udokumentowana w formie relacji fotograficznej wykonanej przez Darię Talkowską z klasy 2c oraz Nikolę Mazur z klasy 2b.

Mimo, że wciąż czekamy na efekty naszych działań, pewne jest, że po raz kolejny społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu wykazała się właściwą postawą obywatelską.

Autor: Michał Szkudlarek

Z perspektywy ucznia

Dnia 12.12.2017r. w naszej szkole odbył się Maraton pisania listów. Odbywa się on co roku i jest organizowany przez organizację Amnesty International.

Dzień wcześniej uczniowie kilku klas: 1a,2b oraz 2c aktywnie spędzali czas w szkolnej auli, przygotowując ja do Maratonu. Wszyscy chcieliśmy, aby każdy szczegół został dopięty na ostatni guzik. W dniu Maratonu w każdej klasie zapalono lampion symbolizujący jedność z niesłusznie skazanymi. W Maratonie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni gimnazjaliści. Każdy pisząc choć jeden list przyczynił się do wielkiej rzeczy i zrobił coś naprawdę wspaniałego.

Wszyscy mamy nadzieję, że choć jeden z dziesięciorga tegorocznych bohaterów zostanie uwolniony, a my przyczynimy się do polepszenia ich sytuacji.

Autor: Natalia Gniadzik, kl. 2b