<< Paź 2018 >>
"Twoja krew - moje życie"
piątek, 23 lutego 2018 17:39
"Twoja krew - moje życie"

Dnia 22.02.2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie Pani doktor Katarzyny Weiner Szokalskiej z uczniami klas III. Tematem spotkania było honorowe krwiodawstwo. Pani doktor, która jest kierownikiem punktu krwiodawstwa w Brzegu, w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedziała młodzieży, kto może zostać honorowym krwiodawcą i jak przygotować się do oddania krwi.

Kto może zostać honorowym krwiodawcą?
Otóż honorowym krwiodawcą może zostać każda osoba pełnoletnia, która posiada aktualny dowód tożsamości oraz pomyślnie przejdzie badania lekarskie. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi i trwa to bardzo krótko, bo około 10 minut. Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż co dwa miesiące, a kobiety nie częściej niż co 3 miesiące.

Jak można przygotować się do oddania krwi?
Wystarczy być wyspanym, dzień wcześniej nie stosować żadnych używek, być po śniadaniu, najlepiej zgłaszać się do punktu krwiodawstwa w godzinach rannych.

Jakie mogą być korzyści z bycia Honorowym Dawcą Krwi?
Przede wszystkim ogromna satysfakcja, że nasza krew może uratować komuś życie. Krew jest bowiem darem bezcennym - nie można go sztucznie wyprodukować.

Oprócz tego Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi o wartości 4500kcal (tj. 8 czekolad, 1 sok, 1 wafelek),
- zwolnienie z pracy lub szkoły, w dniu, kiedy oddaje się krew,
- ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa,
- zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi,
- bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych,
- karta identyfikacyjna grupy krwi KrewKarta

Na koniec spotkania Pani doktor odpowiadała na pytania zadawane przez zainteresowanych uczniów. Możliwie, że wśród nich będą w przyszłości Honorowi Dawcy Krwi.

Organizator spotkania: Anna Sobutka