<< Kwi 2017 >>
1718192223
Obchody V rocznicy śmierci Jana Pawła II
poniedziałek, 05 kwietnia 2010 12:44

23 marca 2010 roku w gościnnej sali koncertowej brzeskiego Zamku Piastów Śląskich odbył się występ przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego poświęcony przypadającej 2 kwietnia piątej rocznicy śmierci naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Nad całością przedsięwzięcia czuwała s. mgr B. Zegar.

Widownię tego przedstawienia stanowili uczniowie klas trzecich brzeskich szkół gimnazjalnych wraz z opiekunami. Wśród gości znaleźli się także ks. prałat B. Robaczek (proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz przełożona brzeskiego zgromadzenia Sióstr Szarytek.

Występ, jakiego byliśmy świadkami, był podróżą do „źródeł wiedzy” na temat pontyfikatu i nauki Jana Pawła II. Ta wzruszająca opowieść, przeplatana słowami papieża-Polaka, zmusiła widzów do przemyśleń na temat życia. Nie był to „zwyczajny apel z okazji…”, ale misternie przemyślany i perfekcyjnie wykonany plan, którego celem było uświadomienie młodzieży, że: „ Muszą od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nich nie wymagali”, bo „…świat ma sens i ma sens życie”.

Jan Paweł II w jednym ze swoich kazań powiedział: „Każde pokolenie Polaków stawało przed tym samym problemem - problemem pracy nad sobą i bardzo wielu nie uciekło przed odpowiedzią na trudne pytania”. Te trudne pytania zostały postawione! Co jest najważniejsze? Liczą się pieniądze, sława, używki czy Bóg? Pantomima, część składowa występu, symbolicznie dała wskazówkę - to my jesteśmy odpowiedzialni za swój los i wybory życiowe, a jeżeli podejmiemy dobrą decyzję, to Bóg nam pomoże. Nie możemy stchórzyć, bo stawką jest nasze życie doczesne i wieczne.

Księga życia Jana Pawła II została zamknięta i pytamy „co dalej?”. Papież nie zostawił nas jednak samych, bo jego słowa i czyny wyznaczają nam drogę, gdyż „…jak łza spod rzęs wypłakana skrycie, tak śmierć ma sens i ma sens życie…”

Przed młodzieżą stoi trudne zadanie - muszą wybrać drogę, którą będą kroczyć. Dzięki takim występom jak apel przygotowany przez uczniów I LO słowa papieża mogą nam pomóc żyć godnie i szczęśliwie.

>>GALERIA ZDJĘĆ Z WYSTĘPU<<

Autor: mgr Beata Kruczek