Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski - język niemiecki
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 20 kwietnia 2010 16:51
„Iloma językami mówisz, tyle razy jesteś człowiekiem”
Johann Wolfgang von Goethe    W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, zgromadzili się miłośnicy poezji niemieckiej, recytując w podniosłej atmosferze wiersze wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego.

    Dnia 26 marca 2010 w auli szkoły odbył się pierwszy międzyszkolny konkurs recytatorski, przygotowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz nauczycieli języka niemieckiego brzeskich szkół. Patronat nad uroczystością objął Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, natomiast wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Stowarzyszenia Żywych Poetów.

    Turniej rozpoczął się koncertem w wykonaniu uczniów Brzeskiej Państwowej Szkoły Muzycznej oraz prezentacją multimedialną opowiadającą historię życia Johanna Wolfganga Goethego. W pięknie udekorowanej auli, uczestnicy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, przedstawiając interpretację wybranych dzieł niemieckiego poety. Jak podkreślili jurorzy, repertuar był różnorodny, a recytatorzy bardzo dobrze przygotowani.

    Uczniowie dołożyli wszelkich starań, aby efekty ich przygotowań były jak najlepsze. Celem Turnieju było zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy o literaturze niemieckojęzycznej, podnoszenie kultury słowa i tym samym doskonalenie umiejętności recytatorskich. Konkurs miał rozbudzić w uczniach zainteresowanie poezją i to nie tylko tą niemiecką. Konkursowe zmagania, dostarczyły publiczności ciekawych przeżyć estetycznych oraz możliwość do kontaktu ze sztuką, do obcowania z którą nie mają na co dzień zbyt wielu okazji.

    Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: młodzież szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych nie tylko z Brzegu ale również z Nysy, Grodkowa, Namysłowa i Skorogoszczy. Łącznie udział wzięło około 40 uczestników. Kulminacyjnym punktem konkursu było ogłoszenie wyników jury:

W kategorii gimnazjów:

I miejsce – Aleksandra Bochniarz z PG nr 1 w Brzegu
II miejsce – Agnieszka Sokołowska z PG nr 1 w Brzeg
III miejsce – Marek Wawrzyniak z PG nr 3 w Brzegu

Wyróżnienia:
 • Aleksandra Bandrowska z PG nr 1 w Brzegu
 • Katarzyna Prokop z PG nr 3 w Brzegu

  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

  I miejsce – Sabina Baraniewicz z Zespołu Szkół w Nysie
  II miejsce – Kamil Osękowski II LO w Brzegu
  III miejsce – Sandra Rudnicka z LO w Namysłowie

  Wyróżnienia:
 • Tina Kasprzyk I LO w Brzegu
 • Barbara Jędrusiak II LO w Brzegu
 • Dominika Długosz ZSE w Brzegu

      Organizacja oraz klimat konkursu cieszył się wielkim uznaniem. Podczas takich spotkań ujawniają się talenty, kształtują gusty oraz zamiłowania. Dlatego mamy nadzieję, że w kolejnych latach towarzyszyć mu będzie równie wielkie zainteresowanie jak w chwili obecnej. •