<< Maj 2017 >>
Szkolne igrzyska pierwszej pomocy - eliminacje strefowe
środa, 02 czerwca 2010 12:29

„Strefowe igrzyska szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego w udzielaniu pierwszej pomocy”

Dnia 29 IV 2010r. o godzinie 10:00 w brzeskim Parku Wolności rozegrał się osiemnasty strefowy konkurs udzielania pierwszej pomocy dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego. W szranki stanęło 6 drużyn z Brzegu i Grodkowa. Każda drużyna składała się z maksymalnie pięciu osób. Uczestnicy musieli rozwiązać test na który przeznaczone było 10 minut oraz udzielić pierwszej pomocy w trzech stacjach urazowych. Kto okazał się zwycięzcą?

Sześć drużyn z Brzegu i Grodkowa wzięło udział już po raz osiemnasty w konkursie udzielania pierwszej pomocy, który tradycyjnie organizowany był przez brzeski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Tuż po godzinie 10:00 w Parku Wolności wszystkie zespoły rozpoczęły zmagania. Aktywni młodzi ludzie – przyszli ratownicy, lekarze walczyli o miano reprezentanta powiatu brzeskiego w wojewódzkich mistrzostwach w Opolu.

O tytuł najlepszego zespołu walczyli reprezentanci z Zespołu Szkół Rolniczych w Grodkowie, Zespół Szkół Ekonomicznych; Zespół Szkół Zawodowych nr 1; Zespół Szkół Budowlanych; II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta i I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu. Na miejscu drużyny oceniali przedstawiciele z brzeskich instytucji tj. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu, Dzienny Dom Pomocy Społecznej, Straż Epidemiologiczna. Sędzia główny – Pani Agnieszka Jabłońska czuwała nad prawidłowym przebiegiem zawodów.

Przed rozpoczęciem zmagań każda drużyna typowała kapitana, który zarządzał pracą grupy, co pomagało usprawnić przebieg akcji ratowniczej na miejscu zdarzenia. W tej edycji konkursu na uczestników czekały takie stacje jak: test składający się z 15 pytań, który należało rozwiązać w maksymalnie 10 minut. Następne trzy stacje to stacje urazowe. Pierwsza z nich w której wzięło udział dwóch poszkodowanych. Ofiarami wypadku byli elektrycy, jeden z nich został porażony prądem, natomiast drugi miał podejrzenie złamania nogi. W tej konkurencji można było uzyskać 25 punktów.

W drugiej stacji należało pomóc: starszej kobiecie - u której zatrzymane zostały czynności życiowe oraz przestraszonej wnuczce. Uczestnicy musieli zaopiekować się dzieckiem i rozpocząć resuscytację, gdyż kobieta straciła oddech. W tej stacji można było uzyskać 25 punktów. Ostatnią stacją, był upadek z wysokości młodej dziewczyny u której podejrzewano uraz kręgosłupa a także pomoc była potrzebna histeryzującej koleżance. Maksymalnie w tej konkurencji można było uzyskać 22 punkty. Łącznie do zdobycia było 87 punktów.

Oceniano: prawidłowy przebieg działania, opanowanie w sytuacji, kierowanie grupą, dobrze wykonane działania, uprzątnięcie miejsca wypadku – jeśli tego wymagano, wezwanie pogotowia ratunkowego i innych służb i wiele innych aspektów o których musieli pamiętać młodzi ludzie.

Każdy z nas powinien potrafić nieść pomoc w takich przypadkach jakie mogliśmy oglądać, na szczęście nie były one prawdziwe, ale przygotowane specjalnie na potrzeby konkursu. Taka forma nauki jest potrzebna mówili organizatorzy, pomoże przygotować młodych ludzi do udzielania pomocy poszkodowanym, a każdemu z nas może się to przydarzyć. Kolejna edycja konkursu już za rok.

Ranking drużyn:

Brzeg: