<< Lis 2017 >>
Konkurs historyczny dla gimnazjalistów
środa, 16 czerwca 2010 12:32

KONKURS HISTORYCZNY DLA GIMNAZJALISTÓW W I LO

Cytując słowa Cypriana Kamila Norwida, iż „historia jest siłą. Historię nie tylko stanowią wiarogodne zbiorowiska nagich faktów ale i pojęcia, jakie naród o swej własnej wyrabia historii” oraz zwracając uwagę na imię patrona naszej szkoły, nikogo nie powinno dziwić, iż I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu zorganizowało konkurs historyczny. Tematyka konkursu, który odbył się 11 czerwca (piątek) 2010 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła dziejów państwa polskiego od Mieszka I po Kazimierza IV Jagiellończyka. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO mgr Wojciech Wolak.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią naszego kraju, nie tylko jej średniowieczną częścią. Ważnym było również, aby młodzież, która weźmie w konkursie udział, sama zdobywała historyczną wiedzę z różnych źródeł informacji, a także sama kształtowała i wyrabiała swoje poglądy na różne kwestie związane z historią naszej ojczyzny.

W konkursie wzięli udział uczniowie następujących szkół:

• Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu,
  • Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu,
  • Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu,
  • Publicznego Gimnazjum w Kościerzycach.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut.

A oto indywidualne wyniki piątkowych zmagań z historią średniowiecznej Polski:

• I miejsce: Arkadiusz Kamiński z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu (76 punktów + 10 punktów w dogrywce),
  • II miejsce: Piotr Doroszko (76 punktów + 5 punktów w dogrywce), reprezentujący Zespół Szkół nr 1 z OS w Brzegu,
  • III miejsce: Katarzyna Żółtaniecka z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu (73 punkty).

Pod uwagę brana była również punktacja drużynowa szkół:

• I miejsce: Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu (199 punktów),
  • II miejsce: Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu (194 punkty),
  • III miejsce: Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu (124 punkty).

Warto zauważyć, iż o pierwszym miejscu w konkursie, zarówno indywidualnie, jak i w klasyfikacji drużynowej, decydowała dogrywka pomiędzy A. Kamińskim a P. Doroszką.

Nagrody książkowe i dyplomy dla zwycięzców konkursu oraz puchar dla szkoły, która zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej, a także dyplomy dla uczniów, którzy nie stanęli na podium zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu oraz Samorząd Uczniowski I LO. Wszystkie wyróżnienia wręczała pani dyrektor I LO w Brzegu mgr Małgorzata Dyminczuk.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na drugą edycję konkursu w naszej placówce.

mgr Wojciech Wolak