<< Paź 2017 >>
„Dziady" dla powodzian
wtorek, 22 czerwca 2010 19:18

„Dziady cz. II” dla powodzian

W tym roku powódź nie oszczędziła ziemi brzeskiej. Wiele domów i gospodarstw zostało zalanych - to wielka tragedia dla osób, które często straciły wszystko, na co przez wiele lat pracowały. Powrót do normalności jest możliwy tylko dzięki ich determinacji i pomocy ludzi dobrej woli. Taką pomoc zaoferowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, którzy w poniedziałek 21 czerwca w auli szkoły wystawili spektakl na podstawie utworu Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II i zbierali pieniądze dla powodzian.

Dym oraz powtarzane zdanie: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie” wprowadzało widzów do świata, gdzie wszystko jest możliwe, gdzie ludzie i duchy mogą się porozumiewać i gdzie moralność jest najważniejsza. Mroczna scenografia, szaty liturgiczne, przejmująca gra młodych aktorów i doskonała interpretacja śpiewanych przez uczniów utworów, sprawiły, że można było zapomnieć, iż mamy do czynienia z amatorami. Widzom podobało się zestawienie tekstu Adama Mickiewicza ze znanymi utworami, które łączyły „stary” romantyczny świat ze współczesnością i dodały nową interpretację utworu, np. zły pan, który był katem dla swych poddanych zamienionych po śmierci w ptaki, został zestawiony z piosenką Dżemu „Dzień, w którym pękło niebo”, gdzie ludzie podają sobie noże zamiast rąk i zabijają ptaki, z którymi wcześniej żyli w przyjaźni.

Dlaczego „Dziady”? Jest to utwór, który zmusza widzów do myślenia, przedstawia prawdy, o których często nie pamiętamy. Wśród nich jedna zasługuje na szczególną uwagę: „Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Bądźmy zatem ludzcy i pomagajmy potrzebującym, byśmy nie zostali sami, gdyby nam potrzebne było wsparcie. Woda opadła, ale niech nie „opada” nasza pomoc.

W spektaklu brali udział: Paweł Wit (upiór i prowadzący), Marlena Tyc, Roksana Aleksandrowicz, Mariusz Sekulski, Klaudia Szwak (guślarze), Dawid Kowalewski (widmo), Katarzyna Urbańska (Rózia), Adrian Nowacki (Józio), Michał Prorok (starzec), Kornela Bednarek (Zosia), Karolina Pach (sowa) oraz statyści: Arkadiusz Popiel, Natalia Krupa, Dagmara Skrobich, Katarzyna Mościcka, Katarzyna Stężalska, Małgorzata Dzienniak, Natalia Parol. Układ taneczny przygotował i poprowadził Marcin Nowotny, a zatańczyły: Natalia Krupa i Marlena Tyc. Na pianinie zagrał Marek Szupieńko, a scenografem, reżyserem i opiekunem grupy była mgr Beata Kruczek.

Kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć z występu.